Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?                       Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?                       Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

Цветан Цветков: Гражданите да следят регистъра за дарения на партиите, за да вземат информирано решение

Снимка: БНР

Законът не задължава агитиращите за референдума да декларират каквото и да е и да подават каквато и да е документация пред Сметната палата – касае се за пропуск в националното законодателство. Това заяви председателят на Сметната палата Цветан Цветков в интервю за предаването "Преди всички". След приключването на тази кампания ЦИК и Сметната палата ще инициират законодателни промени в тази посока, защото сега участниците в двете кампании са неравнопоставени – участниците в изборите на президент подлежат на строга отчетност, а участниците в кампанията за референдума – не, посочи Цветков.

Той прикани гражданите да следят Единния регистър по Изборния кодекс, за да вземат информирано решение. Регистърът е отворен от началото на предизборната кампания и в него се вписват всички получени дарения, декларации за произход на дарението, предоставени имоти и движими вещи за ползване по време на кампанията.

Има случаи на недеклариране на дарения, но тези случаи се констатират впоследствие, обясни още Цветков. След затварянето на регистъра Сметната палата получава отчетите на партиите и в рамките на последващите проверки се формира пълната картина на финансирането на всеки участник в изборите и направените от него разходи. На този етап се засичат разминаванията. 

За 10 години Сметната палата е проверила над 77 хиляди декларации на лица, заемащи висши държавни длъжности и е констатирала около 2300 несъответствия, стана ясно още от казаното от Цветан Цветков. Ясно изразена е тенденцията за намаляване на тези несъответствия.

Сметната палата подава сигнали до НАП и ДАНС и в резултат на последващите проверки от страна на институциите са били установени приблизително един милион лева данъчни задължения. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!