Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?                       Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?                       Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

ЦИК реши за бюлетините и устройствата за наблюдение и запис

Снимка: БГНЕС

В деня на изборите - 6-и ноември, както и при евентуален втори тур, всички устройства за наблюдение и запис, които са в помещенията за гласуване, ще бъдат изключени от 7.00 часа сутринта до края на гласуването, но не по-късно от 21.00 часа, реши Централната избирателна комисия (ЦИК). Обективите на камерите ще бъдат закрити, контролът дали има работещи камери в помещенията ще се осъществява от Районните избирателни комисии. ЦИК реши и как ще се сгъват бюлетините при двата вота.

Бюлетината за националния референдум трябва да се сгъва на две и да се поставят в непрозрачния плик още преди напускане на кабинката за гласуване. След това пликът трябва да се пусне в кутията, както и да се постави подпис в избирателния списък за референдума. При това гласуване върху бюлетината и плика не се поставят печати на Секционната избирателна комисия.

Бюлетината за президентския вот ще се къса от кочана пред избирателя, ще се показва, че е празна, после ще се поставя първия печат на гърба, след това ще се сгъва първо на две, така че номерът в долния десен ъгъл да остане видим, после по същия начин ще се сгъва още на две. На гласуващите ще бъде обяснено, че след като отбележат избора си, трябва да сгънат бюлетината по същия начин. Указаният начин на сгъване е препоръчителен и е с цел запазване тайната на вота, гласи решението на ЦИК. Вторият задължителен печат ще се поставя от член на СИК, преди бюлетината да бъде пусната в урната и след като бъде откъснат номерът в долния десен ъгъл. После гласоподавателят ще получи бюлетината си и ще я пусне в урната, след което се подписва в избирателния списък и напуска помещението.

От ЦИК напомнят също, че днес е последният ден да се заяви гласуване с подвижна избирателна кутия, както и гласуване по настоящ адрес. и за получаване на удостоверение за гласуване на друго място. 

До 22-ри октомври всички избиратели, които имат настоящ адрес, регистриран в Общината и той се различава по постоянния адрес, който е вписан в личната им карта, могат да подадат пред Общинската администрация по настоящ адрес заявление за вписване в избирателен списък за гласуване по настоящия им адрес, обясни Камелия Нейкова, говорител на ЦИК.

Същата дата е крайният срок за издаване на удостоверение за гласуване на друго място. Лицата, които имат право да гласуват с него, са ограничени. Това са само членовете на Централната избирателна комисия, кандидатите за президент и вицепрезидент и лицата, които ще бъдат регистрирани като наблюдатели, допълни говорителят на ЦИК.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!