Слушайте!
Размер текста
Болгарское национальное радио © 2025 Все права защищены

Прокуратурата проверява доходите на обвиняемите по отношение на КТБ

| обновлено 17.07.14 12:23
Фото: БГНЕС

Проверяват се доходите на подуправителя на БНБ и ръководител на управление "Банков надзор" Цветан Гунев и 4-ма ръководни служители от КТБ за 10 години назад. Гунев е обвиняем за престъпление по служба, а и четирима от КТБ са обвиняеми за длъжностно присвояване в особено големи размери. Петима инспектори от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество ще работят съвместно с прокуратурата и следствието по досъдебното производство по случая.

От прокуратурата официално съобщиха, че според разследването няма данни 206-те милиона лева, за които по-рано беше обявено, че липсват от трезора на КТБ, да са изнасяни с чували в последните седмици. Според обвинителите и разследващите по-скоро става въпрос за присвояване на сумата в период от три години и създаване на неистински документи, за да се прикрие това присвояване. 

Обвинителите поддържат станалата известна в публичното пространство теза, че става въпрос за присвояване на въпросната сума през периода от края на 2011-а година до 20-и юни 2014-а. В съобщението се казва още, че това се подкрепя от множество свидетелски показания, заключения на графологични експертизи и данни от информационната система на банката. Съобразно тежестта на наличните доказателства, прокуратурата е възприела именно тази версия - за извършено длъжностно присвояване през продължителен период от време. От обвинението са категорични, че на 19-и юни 2014-а година теглене на пари в брой не е извършено, съставени са документи с невярно съдържание и неистински документи и са извършвани счетоводни операции с цел прикриване пред квесторите на липса в главната каса, трезора, на КТБ АД на суми в посочения размер, а именно 205 887 223 лв.

Доказателствата сочат, че са налице множество случаи на изпълняване от страна на обвиняемите на нареждания за осигуряване на пари в брой от главната каса. Това е извършвано без разходно-оправдателни документи и без надлежно осчетоводяване. Резултатът от тези действия е натрупването на липсата, а протоколът-разписка от 19-и юни 2014-а година е бил съставен именно, за да прикрие пред квесторите липсата на парите в трезора на банката, се допълва още в съобщението на държавното обвинение.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!