Слушайте!
Размер текста
Болгарское национальное радио © 2024 Все права защищены

10 години след като България призна Косово, двустранните отношения са във възход

БНР Новини
Фото: Йорданка Иванова

С правителствено решение от 20 март 2008 г. България официално признава независимостта на Република Косово и установява дипломатически отношения на ниво посолства. Тогава външният министър Ивайло Калфин коментира, че България не е направила избор между Косово и Сърбия, а е избрала единствената възможност международната общност да се намеси и да се ангажира със създаването на положителен политически процес на Западните Балкани.

Днес, десет години по-късно, посланикът на Косово в София Шпенд Калаба коментира пред Радио България, че двустранните отношения са на едно чудесно равнище и за Косово България е регионален и евроатлантически партньор, който от самото начало подкрепя процесите на изграждането му като нова държава. И продължава:

Икономическите и търговските взаимоотношения през изминалите години бележат постоянен ръст, особено през последните 5 години. Основен проблем тук остава невъзможността за свободно придвижване заради българските визи за нашите граждани. Има интерес от страна на български фирми за инвестиции в Косово. И това е разбираемо – след подписването на Договора за стабилизиране и асоцииране с ЕС, страната ни предлага сигурност за чуждите инвестиции. Годишният ни ръст от 4 процента е постоянен и най-високият икономически резултат в региона.

Очакват се и нови стъпки към задълбочаване на двустранните отношения. Една тях е назначаването на почетен консул на Косово в България., което посланик Калаба аргументира така:

Независимо от малкото разстояние, което ни разделя – 100 км. от граница до граница, за българите Косово все още е недостатъчно позната страна. Туристите всяка година се увеличават, но ръстът им не е задоволителен. И тук основна спънка се явяват българските визи. По думите на дипломата косовските граждани, които проявяват интерес към българските курорти, особено зимните – като Банско и Боровец, са много, но голяма част от желаните пътувания остават нереализирани.

През последните 3 месеца политическите контакти са особено интензивни заради българското председателство на Съвета на ЕС. Посолството на Косово в София е постоянно ангажирано с посрещането на делегации от най-високо равнище.

Косово, като страна, която е създала своята конституция и цялата си нормативна база на основите на европейските ценности, е уверено в своята външнополитическа ориентация. Обществената подкрепа за членството на Косово в ЕС е около 90 на сто. Това ни прави най-проевропейската страна в района – заяви посланик Калаба. В този смисъл косовската държава приветства и е признателна на България за един от основните приоритети на ротационното й председателство на Съвета на ЕС, свързан с евроинтеграцията на Западните Балкани.

Ние трябва да работим усилено като район, като използваме примера на вишеградските и на балтийските страни, а Косово се стреми да бъде конструктивен и активен участник в този процес. Затова усилията за постигане на разбирателство с Белград продължават и малко по малко всички постигнати договорености между двете страни ще се приложат на практика – убеден е посланик Шпенд Калаба. А ратификацията на споразумението за демаркация на границата с Черна Гора той се надява да е въпрос на дни и така двете съседни държави ще продължат да се радват на отлични двустранни отношения.

На въпроса дали съществуват реални предпоставки за отварянето на темата „българско малцинство в Koсово”, както се говори усилено в българското медийно пространство след признаването на българите в Албания, г-н Калаба отговори:

Ние се радваме на всички общности, с които съжителстваме, защото те са нашите свързващи мостове. В конституцията ни е предвидена възможност за признаване на всички малцинства на нашата територия и основно право на тези, които смятат, че са българи, е да бъдат признати за такива. Досега не сме получавали подобни искания, но при евентуални желания в бъдеще, от наша страна не биха възникнали каквито и да било проблеми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Еще из рубрики

Как 9 мая вводит еще одну линию разделения в болгарское общество

В этом году 9 мая проводит линию разделения в болгарском обществе, которое до сих пор чествовало День Европы и День победы над нацизмом, не смещая акцентов в значимости обоих праздников. С одной стороны, День Европы связан с установлением..

опубликовано 09.05.22 13:11

Старая мельница превратилась в информационный центр Деветакского плато

Старая мельница в селе Кырпачево, муниципалитет Летница /Северная Болгария/ стала образовательным и культурно-информационным центром, посвященным Деветакскому плато. Здание располагает всеми условиями для организации семинаров, культурных..

опубликовано 08.01.22 11:15