Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръстовден е!

Православната църква отбелязва днес Кръстовден. На този ден се прави водосвет и свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение. В народния календар празникът е свързан с края на летния и с началото на есенния селскостопански сезон. Организират се общоселски събори, семейни и лични църковни служби и курбани за здраве. В Русе Света  божествена литургия ще отслужи Негово Високопреосвещенство Русенският митрополит Неофит в църквата „Св. Архангел Михаил”. В този храм се пази и частица от животворящия Кръст Господен. След Светата Литургия ще се отслужи молебен по повод началото на учебната година.
Справката в отдел „Гражданско състояние” показва, че в община Русе живеят 12 мъже с името Кръстьо, 101 жени Кръстина, 55 – Кръстинка, една русенка е наречена Кръстена, една – Кръстанка, един русенец е Кръстил.
 
Днес - Кръстовден - е празникът на Силистра. Тържествата започват в 9 ч с богослужение в катедралния храм „Св. Св. Петър и Павел”, оглавено от Доростолския митрополит Амвросий. В 10,00 ч е началото на детското шоу „Довиждане, ваканция! Здравей, училище!” в Дунавския парк. Половин час по-късно започва тържествената сесия на Общинския съвет. Със званието Почетен гражданин ще бъде удостоен скулпторът Георги Чапкънов.  
От 19,00 ч на площад „Свобода” ще има празничен концерт с участието на ансамбъл „Българе”, мъжкото трио „Уникалните гласове”, дамското трио „Сопрано” и солисти на Софийската опера и балет. Денят на Силистра ще завърши със светлинно шоу от 21,00 ч на брега на река Дунав.
Покани са изпратени до народните представители и кметовете на побратимените със Силистра румънски градове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Времето в сряда

Днес сутринта ще бъде облачно, все още на отделни места ще има слаби превалявания и намалена видимост. Постепенно облачността ще се разкъсва и намалява, във вътрешността на района, по-късно следобед и до слънчево.  Вятърът ще е умерен от северозапад, ще отслабва и до вечерта ще стихне.  Минималните температури остават сравнително високи – между 6°..

публикувано на 12.11.25 в 06:12

Планово без ток

Бюлетин за планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен Сряда 12.11.2025 Разград В периода  12.11.2025 г. - 13.11.2025 г., от 9:30 ч. до 16:30 ч. , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в гр. Исперих...

публикувано на 12.11.25 в 05:35

Урок по безопасност

Занятие на тема „Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации“ се проведе в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Велики Преслав с ученици от VI клас по програмата „Детско полицейско управление“. Служители от местната Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ запознаха учениците с основните правила за безопасност и действия при..

публикувано на 11.11.25 в 14:55

6,5 милиона за "умен" Шумен

Стартира проектът за създаване на интелигентна градска среда в Шумен, финансиран безвъзмездно от Европейския съюз с над 6,5 милиона лева. Проектът включва шест основни дейности, насочени към модернизация и подобряване на градската инфраструктура, обясни заместник-кметът Даниела Русева. В рамките на 36 месеца трябва да бъде подменено осветлението в..

публикувано на 11.11.25 в 12:00

Промени в движението по бул. "Симеон Велики"

Временна организация на движението по бул. „Симеон Велики“ в Шумен се въвежда от днес - 11 ноември. Това съобщават от общината. Промяната се въвежда с пълно затваряне на северното пътно платно по бул. „Симеон Велики“ – от кръстовището с ул. „Тракия“ до „Господинови Строймаркет“ ООД, за периода от 11 ноември до 20 декември 2025 г. Движението ще..

публикувано на 11.11.25 в 11:27

Връчват наградата „Проф. д.и.н. Рашо Рашев“

Ежегодната награда „Проф. д.и.н. Рашо Рашев“ ще бъде връчена на 12 ноември (сряда) от 10.00 часа в Националния историко-археологически резерват „Плиска“. Това съобщават от Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”. Отличието е учредено от семейството на големия български археолог. Присъжда се за десети път на студент от Шуменския..

публикувано на 11.11.25 в 11:03

Прибраха колата на почерпен

33-годишен водач е бил засечен да шофира след употреба на алкохол снощи. Това съобщават от шуменската полиция. Проверката била извършена около 21:40 часа на 10 ноември в село Мировци. Водачът бил с лек автомобил "Опел Корса“. Полицейските служители от РУ - Нови пазар го тествали за алкохол. Отчетени са 1,23 промила.  Водачът е задържан за срок до..

публикувано на 11.11.25 в 10:03