Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разпитаха Христо Ковачки по делото срещу „Килърите“

Бизнесменът Христо Ковачки бе разпитан днес по делото срещу „Килърите“ в Шуменския окръжен съд. „Не виждам смисъл от моето идване,” каза той още на входа на съда.
Очакваше се той да разкаже повече за убития Борислав Георгиев от София, който – според свидетелски показания до момента, работел за него. „Не съм приемал Борислав Георгиев като моя дясна ръка”, категоричен бе пред съда свидетелят.
Ковачки разказа, че познава Георгиев десетина години преди да бъде убит на 6 април 2008 г. Георгиев е бил управител на ресторант, а после станал прокурист на „Атом енерго ремонт” – фирма, която Ковачки е консултирал. Бизнесменът заяви, че Георгиев му е близък човек, познава семейството му, но Георгиев не му е споделял да е имало заплахи срещу него или за проблеми. „Ако имаше конфликт, най-малкото щях да му помогна“, каза в съда свидетелят. „Аз съм бил консултант по няколко сделки в Сърбия, той също. Дискутирахме единствено икономически въпроси”, посочи той и отрече да са имали общ бизнес в Сърбия, свързан с фирмата „Траял Корпорация”. С това той обори твърденията на свидетели, дадени до момента, че Георгиев е работил за него. Ковачки заяви, че не познава Костадин Сапунджиев – Крис. Точно той под клетва заяви в съда, че Ковачки е имал интереси към мина и енергийно дружество в Босна, нещо, което днес бизнесменът отрече в залата. Той отрече също, че се е срещал със сърбина Сретен Йосич и не си спомня да познава подсъдимия Янко Попов.
След въпроси на защитата, Ковачки обясни, че е помагал на съпругата на Борислав Георгиев след неговото убийство единствено морално. При показанията си по делото „Килърите” обаче вдовицата Надежда Георгиева заяви, че Ковачки й е подарил дом на стойност 250 000 лв. Единствената информация за случилото се с Борислав Георгиев на 6 април 2008 г. Христо Ковачки получавал от пресата и дори не спрял с колата си пред дома му в деня на убийството „защото там имало много хора”.
Разпитът на свидетеля Христо Ковачки завърши за около час и половина.
Интересно беше поведението му в залата, той много често се смееше на въпросите, особено тези – дали Георгиев е пътувал с охрана, дали Ковачки е имал бизнес в Босна. Абсолютно недоумение пък предизвикваха у него и въпросите за приватизиране на предприятия в Сърбия. Така премина разпитът, който не разкри нищо повече около убийството на Борислав Георгиев, за което за извършител в обвинителния акт се сочи Васил Костов - Кеца. Следващото – 13-то заседание по делото срещу шестимата обвиняеми е през април.
 
Процесът срещу „Килърите” започна на 27 юни 2011 г. Пред съда като обвиняеми се изправят Петър Стоянов – Сумиста, Васил Костов – Кеца, Янко Попов – Туцо, Георги Вълев, Петър Атмаджов и Райчо Стойнев. Те отговарят пред закона за участие и ръководене на организирана престъпна група, умишлени убийства и палеж.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-добри условия за тренировки

Да бъде модернизирана тренировъчната зала на един от най-успешните спортни клубове в общината „Шуменска крепост“. Това предлагат на администрацията ръководителите на бойната школа. Те искат да подпишат дългосрочен договор за наем на физкултурния салон на бившето Пето основно училище в Шумен. Това ще позволи на клуба да ремонтира старото помещение със..

публикувано на 25.02.25 в 16:42

Младежки проекти под въпрос

За преработването на новия Правилник за финансиране на младежки проекти в община Шумен призоваха двама представители на младежки организации и общинският съветник Павел Павлов. Това стана на заседанието на комисията по младежки дейности и спорт към Общинския съвет в Шумен. Документът трябва да регламентира условията за кандидатстване и отчитане на..

публикувано на 25.02.25 в 15:09

Срещите за климатиците тръгват в Шумен

Над 330 заявления са подали жители на Шумен и селата от общината за подмяната на печки на твърдо гориво с по-екологичен вариант на ток или пелети, съобщават от общинската администрация. В началото на кампанията с правилата за кандидатстване, сроковете, критериите и местата за подаване на заявления бяха запознати хората от 26-те села от..

публикувано на 25.02.25 в 14:52

Улично осветление на село

Започна монтирането на нови осветителни тела в община Нови пазар.  Проектът е първият по рода си, по който ще бъде модернизирано уличното осветление в града и 15 села от общината. Той е на стойност 1 238 754 лева.   След модернизацията се очаква значителна икономия на ток, както и повишаване безопасността на движението.  По предварителни разчети,..

публикувано на 25.02.25 в 12:40
Нови пазар

Пари за военни паметници

Общо 12 000 лв. са необходими на общините Нови пазар и Велики Преслав за възстановяване на военни паметници . Парите ще се търсят от Министерството на отбраната.  В четири села от община Нови пазар, както и в общинския център, за ремонт на паметници и плочи са необходими 8000 лева, обясни Христина Димитрова – директор на на Дирекция..

публикувано на 25.02.25 в 12:22

Глоби за непочистен лед

Девет сигнала за заледени участъци от улици, тротоари и пътни отсечки са постъпили на дежурния телефон от 19:00 ч. на 25 февруари до 8:00 ч. сутринта днес, по които екипите на Община Шумен вече работят. Това съобщават от администрацията.  Днес ще се обработват със сол, луга и пясък местата около учебните сгради, пешеходните зони, тротоари, спирки..

публикувано на 25.02.25 в 10:23

Спорове за финансирането на младежки дейности

Правилникът за финансиране на младежки проекти на територията на община Шумен за следващите 5 години, беше ябълката на раздора по време на заседанието на Правната комисия при Общинския съвет.  Председателят на Скаутския клуб „Мадарски конник“ Добромир Драев заяви, че в документа няма ясни критерии за финансиране и това ще опорочи неговото..

публикувано на 24.02.25 в 16:15