Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 70 000 лв. са вложени в разкопките край автомагистрала „Хемус”

Около 70 000 лв. са вложени в разкопките край автомагистрала „Хемус”, каза за Радио Шумен ръководителят на археологическия екип Станимир Стойчев. По време на работата си специалистите откриха некропол, жилищни структури, пещи и производствени съоръжения. Има идея една от най-добре запазените пещи да бъде пренесена в Историческия музей в Шумен, но за целта са нужни около 7 000 лв. Важно е това да се случи, преди времето да се влоши, тъй като един по-силен дъжд би заличил находката, обясни археологът.
Монети, керамика, битови и луксозни предмети са сред другите намерени на мястото находки. Средновековният пласт на обекта обаче е унищожен от работата при разкопаването на терена, каза още археологът Станимир Стойчев. Предстои Междуведомствена комисия да даде окончателно становище дали обектът да се освободи за строителство на отсечката или разкопките да продължат.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметникът на 44 години

Емблемата на Шумен – Мемориалният комплекс „Създатели на българската държава“, днес чества 44 години от своето официално откриване. През студените есенно-зимни дни на 1979-1980 година започват да се правят сондажите за взривяването на скалните маси на Шуменското плато. Там, където само след няколко месеца ще бъде открит импозантният паметник,..

публикувано на 28.11.25 в 07:00

Изграждат още две кръгови кръстовища

Две кръгови кръстовища да бъдат изградени на изхода от Шумен в посока Бургас. Те трябва да осигурят достъп до ул. „Пролетарска“ и ул. „Цветан Зангов“. Това предложи общинският съветник Данаил Данчев. По време на заседанието на Общинския съвет той показа проекти за кръговите кръстовища, изработени от фирми, които имат обекти в близост до изхода..

публикувано на 27.11.25 в 15:20

Турнир по шах за незрящи

Регионален турнир по шахмат организират на 27 и 28 ноември Спортният клуб „Светлина“ за хора със зрителни увреждания, съвместно с Регионалната организация на слепите в Шумен. Състезанието се провежда в хотел „Орбита“.  В турнира участват пет спортни клуба за незрящи от Ямбол, Русе, Варна, Плевен и Шумен. Турнирът вече е традиционен и се организира в..

публикувано на 27.11.25 в 14:50

Кметът се върна в залата

Кметът на Шумен Христо Христов се върна в залата на Общинския съвет, след като общинските съветници приключиха със задаването на въпроси към администрацията. Повече от час в залата остана само зам.-кметът Бейнур Ахмед.  Проведени бяха консултации, които не успяха да върнат кмета Христов и екипа му.  Съветникът Ивайло Илиев обяви, че групата..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Посланикът на Украйна открива изложба в Шумен

Изложбата „Украински носии и традиции“ на фотографа Дмитро Перетрупов ще бъде открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен утре -28 ноември, съобщиха от културната институция.  Тя представя традиционните украински народни носии с техните регионални особености и символика като част от украинската национална идентичност. За..

публикувано на 27.11.25 в 10:55

Кметът и екипът му напуснаха сесийната зала

Кметът на Шумен Христо Христов напусна заедно с екипа си заседанието на Общинския съвет. В сесийната зала като единствен представител на администрацията остана неговият заместник Бейнур Ахмед. Той обаче бе инструктиран да отговаря на всички питания: "Ще направим проверка и ще отговорим писмено".  "Недопустимо е поведението на кмета на община Шумен,..

публикувано на 27.11.25 в 10:11

Оттеглиха високата такса смет

Догодина шуменци няма да плащат по-скъпа такса смет. На заседание на Общинския съвет в Шумен преди минути бе оттеглена точката от дневния ред на сесията, която променя методиката за определяне на таксата за битови отпадъци. Това направи в началото на заседанието кметът на община Шумен Христо Христов, като се оправда с предложения национален бюджет за..

публикувано на 27.11.25 в 09:34