Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Иван Данов: Кадастрални карти на населените места трябва да бъдат създадени бързо

4
Снимка: Областна администрация - Разград

Много бързо трябва да бъдат създадени кадастрални карти на населените места и общи устройствени планове на общините, заяви днес в Разград министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов.
Министерството разполага за тази година с 10 милиона лева за кадастър, 6 милиона лева за общини устройствени планове и 6 милиона лева за благоустрояване на малките населени места.
Тъй като необходимите средства за общи устройствени планове са два пъти повече, Министерството ще финансира общините по реда на подаване на техните апликационни форми, обясни министър Данов. Що се отнася до благоустрояването, усвояването на парите зависи от инициативата на кметовете на населени места, каза той.
Предстои внасянето на промени в Закона за устройство на територията, с цел облекчаване на процедурите и разрешителните режими.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Измама с мним гурбет

Двама мъже са задържани за измама, извършена на територията на община Самуил между 22 и 28 септември. Това съобщават от разградската полиция. Вчера на обяд в Районното управление в Исперих е получен сигнал от 49-годишна жена. Тя съобщила, че заедно с още шестима души от селата Хърсово и Голям извор са въведени в заблуждение за осигурена работа..

публикувано на 30.09.25 в 11:31

Българският език на фокус

Слабото владеене на български език е основен проблем за ниските успехи на учениците в региона. Това е причина за слабите оценки по всички предмети. Това заяви днес в Разград министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.  "Фокусът в работата на местните институции трябва да е насочен към българския език, като се започне още в..

публикувано на 29.09.25 в 14:15

Училища за пример

32 училища в България имат възможността да станат част от програмата „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“ от следващата учебна година.  Кандидатстването продължава до 30 ноември. Одобрените училища получават безплатна професионална подкрепа и обучения, оценени на стойност около 40 000 лева. През курсове преминават както представители..

публикувано на 29.09.25 в 10:02

Нови пейки от стари дървета

Ново парково оборудване инсталираха в село Ушинци работници от Общинскота предприятие „Паркстрой“. Това съобщават от община Разград.  Петте дървени пейки са изработени в общинското предприятие, като е използван дървен материал от премахнатите изсъхнали иглолистни дървета в областния град.  Те са поставени в новоизграждащия се в Ушинци парк с алеи и..

публикувано на 29.09.25 в 09:14

2 тона капачки и над 150 кг. стотинки събраха разградчани

Над 2 тона капачки и близо 156 кг. стотинки събраха жителите на община Разград за кампанията „Аз Вярвам и Помагам”. Те бяха предадени в събота във Варна, като транспортът беше осигурен от общината.  Парите, събрани след рециклирането на капачките и монетите, ще се използват за купуване на мобилни пунктове за кръводаряване.  За десетте години,..

публикувано на 28.09.25 в 12:38

Нови птици в зоокъта

12 нови обитатели има от няколко дни в разградския зоокът, съобщават от общината. Водоплаващите птици са в едно от най-новите помещения на зоокъта – волиера за водоплаващи птици с малко езеро, възможности за разходка и летене, закрити помещения.  Новите птици са двойки от 6 вида – мандаринки, каролинки, клопач, зимно бърне, жълтоклюно бърне и..

публикувано на 26.09.25 в 11:37

Мъж нападна брат си с юмруци

56-годишен мъж в явно нетрезво състояние предизвикал скандал с 49-годишния си брат. Това съобщават от разградската полиция.  Случката се разиграла около 21:15 часа на 25 септември в село Раковски. След като отправял заплахи за саморазправа, нанесъл удари в лицето на по-малкия си брат.  След като полицейски служители пристигат на адреса, мъжът..

публикувано на 26.09.25 в 11:27