Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма преливащи язовири, реките са в коритата си

„В язовирите на Русенска и Търговищка област има достатъчно свободен обем”, съобщи началникът на „Напоителни системи” Русе Валя Ефтимова. Защитните съоръжения и дигите са в изправност. „С 1.5 млн. куб. метра се е увеличило водното количество в язовир „Тича” през последното денонощие”, каза за Радио Шумен Георги Георгиев - началник на „Напоителни системи” Шумен. В язовира в момента има 279 400 000 куб. метра вода, свободният обем до кота преливник е над 30 млн. куб. метра.
„Няма опасност от преливане на нито един от язовирите, стопанисвани от „Напоителни системи”, допълни Георгиев. Реките са в коритата си, показват проверките в коригираните участъци, няма опасност от заливане.

Всичките 25 язовира, контролирани от „Басейнова дирекция - клон Шумен”, се изпускат контролирано. Това съобщи за Радио Шумен Наско Канавров. Единствено язовирът в Развигорово не може да се освобождава, защото е с повреден кран, но няма опасност от преливане, заради достатъчно свободен обем.

Най-много дъжд в Североизточна България падна над Русе тази нощ – 40 литра на кв. метър, в Силистра са 9, а в Разград - 19.
„28 литра е падналото количество дъжд до момента в Шумен”, съобщи Лили Велева от Хидрометеорологичната обсерватория в града. За областта най-голямо е количеството във Венец – 38 литра на кв. метър. Прогнозата е за 40 – 50 литра до края на деня.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни ваксини срещу HPV

Започват дейностите по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г. Това съобщават от Министерството на здравеопазването.  В рамките на новата програма право на безплатна ваксинация срещу HPV тази година ще имат както момичета на възраст от 10 до 15..

публикувано на 16.07.25 в 09:55

Остава топло, възможни са валежи

Преди обед ще преобладава слънчево време. Следобед облачността ще се увеличи и на места, предимно в Североизточна България, ще превали краткотраен дъжд, възможни са гръмотевици и временно усилване на вятъра. Най-често ще духа слаб вятър от запад-северозапад, по Черноморието следобед слаб до умерен от източна четвърт. Максимални температури между..

публикувано на 16.07.25 в 06:54

Без ток днес

Разград Няма прекъсвания за тази област Русе Днес от   9:00 ч. до 16:30 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Иваново, СТП Т 2 Иваново, кл. Б и улици: "Сергей Романов", "Вълчо Бобилов", "Михаил Ботев". От 8:30 ч. до 12:00 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на   Две могили, ТП "Великови ДМ Две..

публикувано на 16.07.25 в 06:52

Такситата се стягат за еврото

Апаратите в такситата ще показват цената в евро от 1 януари 2026 г. От 8 август таксиметровите шофьори ще изписват двойното обозначение на тарифите си само на стикерите на стъклата. Новият софтуер с превалутирането в евро още не е готов, а от бранша са притеснени дали ще са готови навреме и колко ще им струва подмяната.  "Около 30 хиляди..

публикувано на 15.07.25 в 12:51

Започна записването в осми клас

От днес започва записването на учениците в 8 клас на приетите след първо класиране. То ще продължи до 17 юли включително. Младежите имат възможност да се запишат в училището, в което са приети. За целта трябва да подадат заявление до директора, оригинал за свидетелство за основно образование, както и медицинско свидетелство за..

публикувано на 15.07.25 в 10:48

Времето днес

Днес ще преобладава слънчево време, следобед облачността ще се увеличава, на отделни места в Североизточна България е възможно да превали краткотраен дъжд.  Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, по Крайбрежието следобед до умерен от изток.  Максималните температури ще са между 32° и 37°, по Черноморието ще са от 26° до 31°, за Шумен..

публикувано на 15.07.25 в 07:27

Планово без ток на 15 юли

Разград На 15.07.2025 г., от 9:00 ч. до 16:30 ч.  са възможни смущения в района на с. Сейдол, ТП 1 и БКТП "Еделвайс"; с. Тръбач, ТП 1 и ТП 2; с. Трапище, ТП 1,ТП 2,ТП 3, ТП "ТКЗС" и ТП "Тухларна"; с. Чудомир, ТП 1 и ТП 2. На 15.07.2025 г., от 9:00 ч. до 16:30 ч.  ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Сейдол, ТП "Тюлбе", ТП 2,..

публикувано на 15.07.25 в 07:08