Община Хитрино не е имала големи очаквания от това, че част от трасето на проекта „Южен поток” е трябвало да мине през землището на няколко населени места от общината. Това стана ясно от думите на кмета на Хитрино Нуридин Исмаил. „За нас не е толкова фатално по какъв начин ще се развие проектът от тук нататък”, каза още Нуридин Исмаил.
„Отчуждителните процеси наистина бяха стигнали почти до крайна фаза, имаше направени оценки. Това, което е било наш ангажимент като община, сме го изпълнявали. Мисля, че това, че хората няма да получат обезщетение не е толкова голям проблем. Освен това ще си запазят реколтата“, обясни Исмаил.
През 7 населени места в община Лозница беше предвидено да премине трасето на газопровода. „Сумата, която евентуално би влязла в общината от обезщетенията за земите, е в размер на около 60 000 лв.“, заяви кметът на Лозница Айхан Хашимов. „Никоя община не би отказала да има едни такива постъпления в бюджета”, каза Хашимов.
„От общината нямахме големи очаквания. Ако има някакви ползи от „Южен поток“ те биха били по-скоро национални, а не на общинско ниво“, допълни Хашимов.
И двамата кметове – Нуридин Исмаил и Айхан Хашимов казаха, че след изявлението на Владимир Путин за спирането на „Южен поток” никой от представителите на проекта не се е свързвал с тях като кметове на общини, през които трябваше да премине част от трасето.
В България нищо не се решава без скандал, а когато има такъв, започват да говорят официалните институции. Това каза за Радио Шумен енергийният експерт проф. Атанас Тасев.
„От това, което чухме от официалните институции, никой в момента не може да каже дали ще се случи нещо и работата по „Южен поток” продължава. Степента на неопределеност е висока. Каквото и да ви кажат, не вярвайте, дори и на това, което аз казвам. Това са твърде сложни процеси, за да може обикновеният гражданин да се ориентира в тях. Когато нещо сложно става, трябва просто да се изчака да се види накъде ще потръгне”, заяви проф. Тасев.
"Имаме достатъчно време през месец декември да постигнем онези очаквания или да обясним онези проблеми, които се изтъкват като дефекти на проектобюджета, за да имаме, в крайна сметка, балансиран бюджет, който отговаря на политическата спектралност на управлението". Това каза премиерът Росен Желязков в Народното събрание по повод оттеглянато на..
Днес ще има значителна облачност, на места, главно следобед във вътрешността на района, ще превалява дъжд. През нощта валежи ще има и по Черноморието. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток, привечер в Дунавската равнина ще се обърне от северозапад. Все още ще е топло за сезона с максимални температури между 14° и 19°. За Шумен се очакват..
Разград В периода 24.11.2025 г. - 28.11.2025 г., от 9:00 ч. до 16:00 ч. , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Острово, част от ТП 4 и следните улици: "Страхил войвода", "Еделвайс", част от "Лудогорие", част от "Хан Кубрат", част от "Александър..
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще актуализира цените на ВиК услугите за 2026 година. В доклад на регулатора, който ще бъде подложен на обществено обсъждане, са заложени нови, по-високи тарифи за потребителите. Ако предложението бъде прието в настоящия му вид, от 1 януари догодина жителите на Русе ще плащат 5.64 лева за един..
Антикорупционната комисия разследва мащабна схема за имотни измами и пране на пари, свързана с политическа партия "Величие". Това предаде БНТ. Има задържани. Рано тази сутрин агенти на КПК, заедно с екипи на жандармерията и полицията, са започнали претърсвания на адреси в София, Варна, Шумен, Пазарджик, както и в с. Неофит Рилски. Акцията е под..
Три сигнала за побои над жени са получени в полицейските управления на Североизтока вчера в Международния ден за борба с насилието над жени и момичета. Първият сигнал е подаден около 12:00 часа в полицията в Омуртаг. Съобщено било за скандал в жилище, при който 20-годишен мъж е нанесъл удари по главата на приятелката си. С побоя й е причинил лека..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално подпомагане с искане управляващите да осигурят 20 процента ръст на заплатите в трите агенции от догодина. Протести в обедната им почивка ще има и пред териториалните им поделения в страната. Вечерта..