Повече от 100 шуменци се включиха в протеста срещу мътната вода на Шумен пред сградата на ВиК дружеството. Протестът бе организиран спонтанно, след като в социалната мрежа бе създадена страница ''Шуменци не искаме да пием тиня''. 40-годишният шуменец Свилен Стойчев, който е един от организаторите, заяви, че протестът е чисто граждански. ''Не сме подкрепени от политически партии и не търсим политическа подкрепа!'' Инициаторите са внесли уведомление за проявата в община Шумен. Припомням, че водата все още е негодна за пиене и готвене, но отговаря на нормите по микробиологични показатели. Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич се водоснабдяват от язовир ''Тича'' от 1981 година. Още тогава се е очаквало построяването на пречистрателна станция за питейни вода, което е единственият начин шуменци да пият чиста вода. На редовната сесия на шуменския общински съвет, насрочена за 17 февруари, проблемът с мътната вода е включен като първа точка от дневния ред. Очаква се общинските съветници да обсъдят документ, който да бъде изпратен в Министерство на околната среда и водите. На сесията са поканени шестимата депутати от шуменския избирателен район, областният управител, управителят на ВиК дружеството и всички заинтересновани институции. Разбира се, залата на общинския съвет е отворена и за граждани. Направени са предварителни проучвания за пречиствателната станция за питейни води в Шумен. Сумата, необходима за построяването й надхвърля 60 милиона лева. Мажоритарен собственик на ВиК дружеството е държавата с 51 процента участие в капитала, така че средствата не могат да бъдат осигурени без решаващата намеса на държавата.
6 декември е крайният срок за изпращане на литературни творби и рисунки за участие в Шестия международен коледен конкурс на НЧ „Добри Войников-1856“ и Литературен клуб „Български език и творчество“. Конкурсът е посветен на големия християнски празник Коледа. В края на отиващата си година организаторите приканват младите творци, приятелите на..
28 неправоспособни водачи са установени при проверки в Шуменско през октомври. Констатирани за месеца са 3500 нарушения на водачите. Това съобщават от шуменската полиция. 704 от нарушенията са за неправилно спиране и паркиране, 559 са неспазване на предимство, знаци и сигнали. Нарушенията за скорост са 1945. При проверките са установени десетина ,..
Започва ремонтът на втория път към Лозево откъм квартал „Боян Българанов“, съобщават от община Шумен. Обектът е с дължина 6 км и се финансира по Инвестиционната програма за общински проекти. Общата стойност на ремонта е 4 млн. лева. Стартът на ремонтните дейности ще бъде даден от 13:00 часа днес от заместник-кмета по строителство и..
Днес и утре в Шумен се въвежда временна организация на движението по ул. "Васил Петлешков", информират от общината. Режимът е с пълно затваряне на пътното платно за изпълнение на строително-монтажни работи. Обходният маршрут ще се изпълнява по улиците „Струга“, „Охрид“ и „Добри Войников“. За времето на въведената временна организация на..
По 1 лев да получават шуменските общински съветници за участие в сесия, а за присъствие на заседание на комисия по 1 стотинка. Предложението на независимия съветник Павел Павлов не бе подкрепено от нито един участник в комисията, която разглежда промените в Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет. Един гласува „против“, а шестима -..
Да бъдат провеждани допълнителни сесии в Шумен на всеки три месеца, в които да се отправят питания от общински съветници и граждани към администрацията. Това предложи съветникът Веселин Пенчев по време на заседанието на комисията, която променя Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет. „Голяма част от питанията, които се правят на..
Извънгабаритен товар ще премине през област Шумен. Очаква се композицията, която е с ширина около 7,5 метра, да бъде посрещната от екипи на „Пътна полиция“ около 14:30 часа от област Бургас. Ще премине през Ришки проход, по път II-73, след етапна връзка за Варна ще се движи по АМ “Хемус“. Очакват се затруднения на движението, където ще бъде..