С флашмоб “Диабетът не ни спира” в Шумен ще бъде отбелязан Световният ден на диабета. От 11 часа в събота, пред ДКТ “Васил Друмев” хората с диабет ще изразят своята благодарност за загрижеността и подкрепата на шуменци. Всеки, който пожелае, ще има възможност да си направи безплатни изследвания на нивата на кръвната глюкоза. Хората, при които има отклонения от нормата, ще бъдат насочени към специалист за допълнителни изследвания. Специален гост на събитието ще бъде проф. д-р Виолета Йотова, ендокринолог в болница „Света Марина“, Варна. Участниците във флашмоба ще бъдат облечени в синьо, цветът - символ на Световния ден на диабета. Сградата на театъра и паметникът „Създатели на българската държава“ също ще бъдат оцветени в синьо. Организатори на събитието са Сдружението “За инсулиновите помпи”, филиалът на МУ – Варна, ДКТ “В. Друмев”, скаутският клуб, клуб “Устни хармоники” към ОДК и СУ “Сава Доброплодни”. Проявата се осъществява със съдействието на общината. Шумен е първата община в България, осигурила безплатни консумативи за хората с диабет с инсулинови помпи. Скаутите на Шумен, припомнят организаторите, първи подеха кампания в подкрепа на децата с диабет, нуждаещи се от инсулинови помпи. Гражданите на Шумен бяха сред първите, които положиха подписите си в защита на хората с диабет, много преди Комисията за защита от дискриминация да се произнесе в полза на пациентите.
По повод Световния ден за борба в Кубрат ще се извие „Сладко хоро“. Това съобщиха за Радио Шумен организаторите от СНЦ „Диабет - Кубрат“ с председател Христо Антонов. От сдружението обясниха, че кампанията ще се осъществи по същото време и в София, Плевен, Варна и други градове на страната. В подкрепа на кампанията ще се включат също танцьори и певци от местното читалище „Св. Св. Кирил и Методий“. Мотото на кампанията е „Диабетът не ни спира“, а организаторите канят всички жители и гости на града от 11 ч. на пл. „Възраждане“.
Кметът на община Шумен Христо Христов ще инспектира ремонтираните улици в село Мадара утре. Това съобщават от общината. Обектите в селото са последните, които трябваше да бъдат изпълнени по програмата на община Шумен за реновиране на инфраструктурата по селата. От заделените 500 хил. лв., разпределени по споразумение на кметовете на населените..
Изцяло нова наредба за обхвата, реда и условията за платено паркиране в Шумен да изработи кметът Христо Христов до 31 октомври. Това предложение беше подкрепено единодушно от всички представители на бюджетната комисия към Общинския съвет. Идеята за нова концепция в разширяването на така наречената синя зона дойде, след като по време на юнската сесия..
Откриха официално обновеното междублоково пространство на ул. „Марица“ в Шумен между кръговото кръстовище на Пети полк до т.нар. ромски мост. "Усилията на общинската администрация са насочени приоритетно към подобряване на условията на живот на нашите съграждани. Конкретен пример за водената от нас политика е именно облагородяването на този..
Във връзка с храмовия празник на манастира „Св. великомъченик Пантелеймон“ край Велики Преслав от манастирската обител отправиха апел към миряните за дарение на средства за купуване на курбана. Търсят се и доброволци за почистване на района, като всеки може да се отзове, когато има възможност. Това съобщи отец Константин. Манастирът „Св...
Временна организация на движение на ул. “Стара планина” въвежда община Шумен. Ще бъде изцяло затворено пътното платно от кръстовището с ул. “Червена стена” до кръстовището с ул. “Чумерна”. Причината за затварянето е извършване на строително-монтажни дейности на обект. Промяната влиза в сила от 25 юли. Има обходни маршрути за автомобилите,..
Задържаха домашен насилник, съобщават от шуменската полиция. Късно през нощта на 23 юли служители от районното в Каолиново са посетели сигнал за домашно насилие в село Средковец. По първоначални данни, 31-годишен мъж е отправил закани и нанесъл лека телесна повреда на 30-годишната си съпруга. Задържан е за срок до 24 часа. Образувано е..
Мобилен екип на здравната инспекция ще изследва безплатно за ХИВ, хепатит B, C и сифилис жителите на община Каспичан. Скринингът ще бъде днес - 24 юли, от 10:00 до 12:00 ч. в поликлиниката в града. В Шумен започналите в понеделник профилактични изследвания продължават всеки работен ден до 28 юли от 9:00 до 15:00 часа в лабораторията на здравната..