Музиката наистина струва пари! Достатъчно е само да сравним цената на един средна ръка концертен инструмент с тази на най-висококласния марков компютър или да проверим нивата на университетските такси за музикалните специалности.
Дотук като че ли поборниците за авторски права можеха да бъдат разбрани. И вероятно щеше да е така, ако не се бяха проявили точно като голяма част от съвременните ни „капиталисти” - най-обичаме пазара, но по ни харесва да се наредим на „държавната” софра и да си гарантираме тройно повече пари, като ги приберем от тези, които така или иначе си плащат. А за да сме по-сигурни - спираме „кранчето”. Някак пропуснаха, че става дума за медия, а нейното основно предназначение е да свързва и предава - послания, емоции, ценности и модели. Пропуснаха и това, че индустриално произведената музика има основното свойство бързо да „умира”. Дори и да има качеството, да предизвиква „мозъчен сърбеж”, както бяха установили невропсихолозите наскоро.
Когато медията се разглежда само като пазар, се стига до положението, в което са телевизиите у нас. Много реклами, малко съдържание и още по-малко визия. Затова и собствениците им побързаха да влязат и в радиоефира, защото истинската хубава визия наистина е скъпа, а те спокойно могат и без нея. Всъщност положението е такова не само у нас. Един британски лектор преди време сподели, че едно от най-важните условия, които Рупърт Мърдок е поставил, за да направи сериозни инвестиции на телевизионния пазар в Обединеното кралство, е да бъде намален броят на журналистите в BBC. И го е постигнал.
Но да си дойдем на думата за радиото. Истинският филтър за това доколко една музика има качество да бъде споделена чрез обществения ефир, са точно музикалните редактори - основно хора с академично музикално образование, а това означава владеенето на поне два инструмента и свободно боравене с много на брой музикални езици. Точно заради това тяхното усещане е най-вероятно да е правилно. И точно благодарение на взаимното доверие между музиканти и музикални редактори, през последните два месеца получихме възможността да работим с музика на живи и талантливи автори и изпълнители.
Музикалните капиталисти позаобиколиха и таланта - този да изразяваш емоция чрез музика и да увличаш другите в нея. А за да се случи тази магия, все пак музикант и публика трябва да говорят на един език, или поне подобен. И точно слушането на много и различна музика ни дава възможността да усетим и приемем за наше това, което чуваме. Със сигурност някой е пуснал The Beatles на Кирил Маричков, Uriah Heep на Митко Щерев и Toto на Румен Бояджиев и Константин Цеков. И този някой най-вероятно първо ги е чул по радиото и след това си е купил плоча или е записвал директно на магнетофон.
Затова си казваме простичко - Слушайте Радио!!!! Там някъде дебне новата ви любима музика!! Това последното не съм го измислил аз, а тези, които инвестираха мнооооооооооого пари, за да разгадаят музикалния геном и за да използват това знание.
И в понеделник посрещнете утрото с Радио Шумен! Много музика и полезна информация ви е подготвил екипът на предаването ,,Оттука започва денят“. Водещ ще е Жулиета Герова, звукорежисьор и музикален редактор – Розалина Райчева. Ще ви накараме да се чувствате приятно от рано сутринта. Стартираме след новините в 6 часа и продължаваме до 10 с..
След новините в 7 часа с вас ще бъде сутрешният екип на Радио Шумен - Диана Лазарова и Цветелина Георгиева. Очаква ви приятна неделя с хубава музика и интересни събеседници в предаването "Оттука започва денят". Очаквайте още в първия час най-точната прогноза за деня и специалната агропрогноза за слушателите ни земеделци от агрометеоролога Мирослав..
Ще поздравяваме именници, лозари, винари, археолози, рожденици, влюбени и всички, за които се сетим. Подсещайте ни и вие между 6,00 и 10,00 на ефирните телефони, във Фейсбук и където намерите, докато ние търсим всички измерения, посоки и акценти на петъка. Затова няма да пропуснем полезна информация за пътуващи, за лекуващи се, за търгуващи и..
Бойкотирани ли бяха супермаркетите в Шумен? Малките земеделски производители да стигат директно до потребителите и да се елиминира мрежата от прекупвачи, това са само част от предложенията за връщане на клиентите към малките магазини и намаляването на цените във веригите. Ще заработи ли фериботна линия от Тутракан до отсрещния бряг на Дунав?..
Продължаваме темата с цените на имотите, но ще сравним с цените им в България с цените в страни преди да влязат в еврозоната. Как протича информационната кампания по проект „Чист въздух“ на община Шумен, с която може да се замени печката на твърдо гориво с климатик. Примерът е от село Мараш. Малките земеделски производители се..
Поканата да останете на вълните на Радио Шумен е от екипа Розалина Чернева и Андриан Христов. Разчитаме, че ще споделите вечерта с нас и ще бъдете част от срещата, в която ще коментираме предстоящия бойкот на пазаруването на 13-ти, ще чуем и какво ни говорят звездите за започващата след месец 30-та година на предаването, а след това ще..
Като ни сви един студ, че край няма. Така изглеждат нещата, но ние и с това ще свикнем. Ако искате да се стоплите и да ви бъде уютно, бъдете с Радио Шумен и сутрешния екип от 6 до 10 часа - Пламена Бръчкова и Цветелина Георгиева. Още в първия час ще ви напомним някои стари истини как да не замръзнат чешмите и да не се спукат тръбите в имотите...