Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хитрино - 3 месеца по-късно

Общественият съвет на Хитрино заседава, за да одобри необходимите разходи по ежедневното подпомагане на хората и сумите, които се отпускат според текущите нужди. Кметът Нуридин Басри обяви, че по сметката има около 800 000 лв. По думите му, най-сериозните възстановителни дейности предстоят и са във фаза проектиране. За тях от правителството отпуснаха 5 млн. лв. Средствата от дарителската сметка на БЧК, се разпределят за мебели и бяла техника на семействата. Сумите са различни според категорията на щетите. Най-пострадалите ще получат средства, след като им се възстановят или построят домовете, а останалите в момента подават документи и се снабдяват с нова техника. Това става под строг контрол, обясни председателят на обществения съвет Севджан Акиф. "Първо ще се закупи съответната мебел или техника, след това ще се представи копие на фактурата и нотариалния акт в Общината. Ще се направи проверка, дали закупеното е на конкретния адрес и сумата ще бъде изплатена. Плащаме квартирите на семействата, които останаха без домове", добави Акиф. Ежедневно се раздава топъл обяд на всички жители на селото, а един път седмично се предоставят хранителни пакети. Не спират и даренията, които се получават в Хитрино. Дрехи и мебели са получени от Кърджали, а в столичното читалище "Средец" се проведе благотворителен концерт, в който участваха и деца от Хитрино. Събрани бяха около 600 лв. предоставени са книги и 2000 лв. за още издания за читалищната библиотека в Хитрино. Председателят на Съюза на народните читалища Николай Дойнов лично е поел инициативата акциите да продължат.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Част от Шумен отново без вода

Част от Шумен е без вода заради аварирал главен водопровод на бул. „Симеон Велики“. Това става ясно от съобщение в сайта на ВиК Шумен.  С нарушено водоподаване са районът на ЖП моста на бул. „Симеон Велики“ и високите части на кв. „Тракия“.  Дежурни екипи работят по отстраняването на проблема, съобщават от водното дружество, но не се ангажират със срок..

публикувано на 19.11.25 в 10:04

Паметна вечер за Юрий Аврамов

Среща разговор по повод 90-годишнината от рождението на Юрий Аврамов организира Народно читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен.  Днес - 19 ноември, от 18.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се състои вечер, посветена на дългогодишния председател на читалището, активен общественик, почетен гражданин и бивш кмет на Шумен. Водещ на събитието е..

публикувано на 19.11.25 в 08:40

Ремонт затваря улица

Въвеждат временна организация на движението в Шумен днес с пълно затваряне на пътното платно на ул. „Свети Климент Охридски“ в участъка от ул. „Цар Иван Александър“ до ул. „Цар Освободител“. Режимът е в сила само на 19 ноември във връзка с извършване на ремонт на обект за времето от 8:00 ч. до 12:00 ч. Обходният маршрут е по ул. „Цар Иван..

публикувано на 19.11.25 в 07:51

Нова такса смет в Шумен

Според изчисленията на общинската администрация в Шумен, от следващата година възрастен жител на града ще плаща 65,16 лв. такса смет, а за децата под 18 г. ще се начислява сумата от 29,62 лв. По-ниска ще е таксата за битов отпадък в малките населени места от общината. За възрастен жител тя ще бъде 48,47 лв., а за децата – 22,04 лв. Сумата,..

публикувано на 18.11.25 в 14:28

Полицаи помогнаха на жена в беда

„Вярвам, че доброто е заразно и е хубаво да показваме добрите примери“, пише във Фейсбук шуменката Веселина Станчева. Тя благодари на пътните полицаи Николай Тодоров Николов и Александър Ставрев от Областната дирекция на МВР в Шумен, които са й помогнали в беда. В петък по обяд колата на жената се повредила точно до кръговото кръстовище на..

публикувано на 18.11.25 в 14:01

Миграцията на фокус

Шумен е домакин на регионална обучителна дискусия в рамките на проект „Толерантни заЕдно: информирано общество за законната миграция“. Форумът се организира от фондация „Европейски институт“ в партньорство с Асоциацията на българските градове и региони.  Областният управител на област Шумен Катя Иванова приветства откриването на форума с уточнението,..

публикувано на 18.11.25 в 12:21

Юмруци по тялото

30-годишен мъж от Шумен е задържан за домашно насилие. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът е приет в полицейското управление вчера. 30-годишна жена потърсила помощ чрез телефон 112. Пред полицейските служители, които пристигнали на ул. "Ела“, съобщила, че мъжът й нанесъл удари с ръце и крака по тялото.  За нанесена телесна повреда е..

публикувано на 18.11.25 в 12:09