Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хуморът е остроумие, а не вулгарни думи, той е игра на мисълата, а не игра на долната част на тялото – твърди известният писател-хуморист Михаил Вешим


„Химията на шегата и възпитание на чувството за хумор“ е темата на срещата на русенци с известния писател-хуморист и журналист Михаил Вешим.Той е син на писателя и сценариста Георги Мишев. Този факт е важен, не защото Михаил Вешим не успява да изгради собствена творческа идентичност, а защото името, с което става известен, всъщност, е истинското му фамилно име прочетено отзад напред. Точно с войника Мишев се срещаме и в последната книга на Вешим – „Когато бях армейски генерал“. За нея авторът казва, че би я нарекъл „В търсене на изгубеното време“, но вече такова заглавие има и то е на много по-голям писател, отбелязва Михаил Вешим, като прави алюзията с романа „По следите на изгубеното време“ на Марсел Пруст. Но пък съвсем нарочно използва открити препратки към Ярослав Хашек и „Приключенията на добрия войник Швейк“. Това е книгата, изиграла огромна роля и в казармения и в личния живот на войника Мишев. Тъй като войнишкият хумор е скучен за жените, тестът за бъдещата му съпруга, се оказва точно Швейк – която е прочела книгата, тя ще чуе Менделсон. Такава жена войникът Мишев не среща, затова е принуден да снижи критериите.  Това е само един щрих от неспиращия интересен разказ в книгата, в която са описани различни истории от социалистическата казарма, казани са много истини за онова време, през призмата на един завладяващ и непринуден хумор, познат и от предишните книги на автора.  Людмила Борисова разговаря с Михаил Вешим.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

БГ Коледа за Тошко

Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..

публикувано на 23.12.24 в 16:19

Кирилицата ще краси училище

Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..

публикувано на 23.12.24 в 11:53

Джеф, който меси хляба

Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към   България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...

публикувано на 23.12.24 в 08:48

Любовта на Ал Тъна

Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане.  Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“.  Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..

публикувано на 23.12.24 в 08:39

Коледа - традицията повелява

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..

публикувано на 23.12.24 в 08:30

Коледа на колела 2024

Десетки колоездачи се включиха в традиционното шествие „Коледа на колела“, което днес се проведе в Шумен. Коледното облекло, аксесоари и празничното настроение бяха скромните условия за участие, поставени от Велоклуб „Илчов баир“, организатор на събитието. Станалото вече традиционно велосипедно шествие „Колела на колела“ за 10-ти път премина по..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Награди за малки герои

Скаутите от клуб „Мадарски конник“ ще получат годишни награди за дейността, труда и усилията си през отминаващата година. Събитието се провежда за пръв път, а целта е децата да получат потупване по рамото за добре свършената работа. Дейностите, в които са се включвали скаутите, са много, някои изключително трудоемки и сложни, но значими и полезни...

публикувано на 20.12.24 в 13:50