Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За цената на вярата или колко струва да се построи една църква

80 000 лева са нужни, за да се изработи иконостасът на новостроящия се в Каспичан православен храм „Свети Пантелеймон“. Част от парите са осигурени чрез различни благотворителни прояви. С това обаче довършителните дейности не приключват. Тепърва ще трябва да се обзавежда църквата. Пътят от полагането на основите до предстоящото завършване на храма, се оказва дълъг. Началото е през 2004 година – тогава отец Милен и неговият екип изготвят проекта за църквата и го представят за одобрение във Варненската и Великопреславска митрополия. Четири-пет години по-късно, по решение на  епархийския съвет, свещеник Андрей Стефанов е назначен за председател на църковното настоятелство, който трябва да продължи делото. Оказва се, че материалното измерение на вярата не е никак евтино. За довършването на църквата „Свети Пантелеймон“ в Каспичан ще са нужни още между 200 и 300 хиляди лева – почти колкото са вложени досега. „Етапът, до който е достигнал градежът на храма е дело на много хора, нелепо и неучтиво ще е да се приписва постигнатото само на един човек или на няколко души“ – така започва разказът на отец Андрей пред Людмила Борисова  за усилията да се вдигне един православен храм.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Надпревара за млади пчелари

Национално състезание трябва да излъчи най-добрите пчелари ученици у нас, а негов домакин ще бъде Търговище.  Участници от Шумен, Плевен, Пловдив и Ситово вече са заявили участие, а заявления на кандидати ще се приемат до 18 октомври онлайн. Надпреварата е на 19 октомври с решаване на тест и практически задачи - от сглобяване на кошер до..

публикувано на 06.10.24 в 10:20

Параолимпиецът Ружди Ружди: Спортът ме спаси

Да тренираш на една поляна в Павел баня, да трупаш сила и маса във фитнес, който сам си направил в една от стаите на дома си в русенското село Глоджево и да спечелиш златото в тласкането на гюле на паралимпийските игри в Париж – това не е сценарий за филм, а историята на българския параолимпиец Ружди Ружди. След връщането му от Франция, многото..

публикувано на 05.10.24 в 13:50

Избори в ТикТок

Покрай европейските избори през юни много родни политици се докоснаха за първи път до социалните мрежи, предпочитани от младежите, ТикТок и Инстаграм. Това повиши процента на гласуващите в най-ниската възрастова група у нас, каза за Радио Шумен Ивайло Илиев, политолог и представител на „Националния младежки форум“. „Социалните мрежи и техните..

публикувано на 04.10.24 в 13:53

Жената с моторчето

Ако сте шофьор или по-бдителен пешеходец в Шумен, няма начин да не сте засичали жената, която пърполи с ефектна червена триколка. Тя е Селиме Орханова, иначе заклет велосипедист. От  известно време обаче преминала на електрически скутери.  Червеният двуместен, който успешно управлява, е вторият й поред. Първият, едноместен, не бил достатъчен, за..

публикувано на 05.10.24 в 16:40

Млади атлети в надпревара

Традиционният лекоатлетически крос „Златна есен“ се проведе днес в Градската градина в Шумен.  Събитието беше открито в 9:30 часа, а след това бе даден и стартът на бягането. Децата бяха разделени на момчета и момичета и по възраст. При много голям интерес с представители от 11 училища в Шумен започна състезанието.  Лекоатлетическата надпревара е..

публикувано на 03.10.24 в 14:07

Образцов блок в Шумен

Ако днес имаше табелки „Образцов дом“, един 14-етажен блок в Шумен безапелационно щеше да печели такава всеки месец. Нищо, че го обитават близо 300 души, колкото живеят в две села. В блока на ул. „Цар Освободител“ 12 в Шумен срещу Кооперативния пазар цари ред, чистота, а пред него - красота и естетика. От месец в градинките сред цветята са..

публикувано на 02.10.24 в 09:59

Възрастни дами в ритъма на танца

Грандиозно изживяване, изпълнено със спорт, танци и много разнообразни и забавни работилници – така Зоя Димитрова от спортен клуб „Мадарски конник“ в Шумен описа участието на женския мажоретен състав във Фестивала по гимнастика за хора над 50 години .   В него участваха повече от 1400 участници от 19 държави, а събитието се проведе за първи път в..

публикувано на 01.10.24 в 14:01