Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граждани ще оценяват работата на съда в Шумен

Снимка: Радио Шумен

Проект „Прозрачен, независим и достъпен съд с високо обществено значение“ ще бъде реализиран в Шумен от Сдружението с нестопанска цел Демократично сдружение „Искам да знам“. Партньори ще бъдат Окръжният и Районният съд. Целта е да бъде извършен граждански мониторинг върху съдебната реформа и върху мерките, които местните съдилища прилагат, за да осигурят прозрачността и независимостта на работата си. "По време на първия етап ще бъдат направени анонимни обществени допитвания. Във втората фаза ще бъдат наблюдавани работата на съда, разпределенията и хода на делата, изборът на съдебни заседатели. Резултатите от общественото допитване и гражданския мониторинг ще бъдат оформени в доклади с препоръки и мерки, които да подобрят работата", обясни Недялка Русева от Демократичното сдружение „Искам да знам“. Проектът е на стойност близо 97 000 лв. и е с продължителност 17 месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 милиона за градини и ясли

Близо 20 млн. лева ще инвестира община Шумен в модернизация на детските градини и ясли, като ще бъдат изградени и две нови – детска ясла „Слънчеви капчици“ за 60 деца и детска градина в кв. „Тракия“ с капацитет 200 деца. Средствата са част от над 102 млн. лв., осигурени по Концепциите за интегрирани териториални инвестиции за периода 2026–2027..

публикувано на 14.11.25 в 15:33

Трима с висок риск след прегледи в Шумен

Трима мъже са приети в шуменската болница за биопсия,  тъй като са с много високи стойности на туморния маркер на простата. Четирима ще бъдат под наблюдение заради гранични стойности. Други четирима са изпратени на изследвания. Общо 28 мъже са преминали през безплатните урологични прегледи в Шумен. Това съобщи д-р Добри Марчев - началник на..

публикувано на 14.11.25 в 15:20

Възстановиха още една чешма

Още една чешма на Шуменското плато е напълно възстановена по проект „Капка по капка“ на Фондация BeCause и Асоциацията на парковете в България. Това съобщиха от Дирекцията на Природен парк "Шуменско плато".  Водата извира от пещера „Русалка“, известна като „бялата вода“. С около 4000 лв. за Шумен са ремонтирани коритото и площадката, боядисани са..

публикувано на 14.11.25 в 14:24

Засилени проверки на пътя

Засилени проверки за употреба на алкохол, наркотични вещества или техните аналози от водачите на моторни превозни средства започват в област Шумен от 15 ноември. Контролът ще бъде както в общинските центрове, така и в малките и отдалечени населени места, в различни часови диапазони.   Засилените проверки ще продължат до 30 ноември. Целта им е..

публикувано на 14.11.25 в 12:36

Беседа по безопасно движение

Кампания за безопасно придвижване с тротинетки (индивидуални електрически превозни средства) се проведе в ПТГ „Симеон Велики“ във Велики Преслав.  Ученици от 8 до 12 клас бяха запознати от полицейски инспектори с правилата, възрастовите ограничения и промените в Закона за движение по пътищата.  Управлението е позволено след навършване на 16..

публикувано на 14.11.25 в 11:55

Иззеха антики от иманяри

Металдетектори и антични предмети са иззети вчера от иманяри в Смядово и Каолиново. Това съобщават от шуменската полиция.  След получена оперативна информация, че мъж от Смядово държи старинни предмети без съответните разрешителни, криминалисти предприели проверка. Вчера по обяд те претърсили частен дом в Смядово, обитаван от 37-годишен местен жител...

публикувано на 14.11.25 в 11:48

Чай за пушене откриха в кола

34-годишна жена е задържана в полицейския арест за притежание на наркотични вещества. Това съобщават от шуменската полиция. Около 17:30 часа вчера за проверка на ул. “Ген. Драгомиров“ в Шумен бил спрян водач на лек автомобил "Фиат Пунто“.  Управлявал го 37-годишен мъж от Шумен, а пътник в автомобила била 34-годишна местна жителка. При проверка..

публикувано на 14.11.25 в 11:09