Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха паметната плоча във Върбяне

8
Снимка: Радио Шумен

С военен ритуал днес бе открит Паметник на загиналите и участвалите във войните от село Върбяне. Кметът на селото Николай Найденов и директорът на дирекция Социална политика към Министерството на отбраната Иво Антонов прерязаха лентите и разкриха пред жителите и гостите двете паметни плочи. На едната са изписани имената на всичките 35 участници във Втората световна война от селото, а на другата – на 14-те загинали във войните от 1912 г. – 1918 г. и на четирима наградени с орден за храброст. Миналата година кметът на Върбяне Николай Найденов създава инициативен комитет за изграждането на паметника. "Паметникът беше нужен, за да се увековечи паметта на хората дали живота си, за да ни има днес. Да има за какво да си спомнят нашите деца и внуци", добави кметът. Паметникът в село Върбяне е изграден със средства на Министерството на отбраната, бюджета на Община Каспичан, дарения на група общински съветници и финансовата подкрепа на бизнеса.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

По-високи заплати в ДКЦ 1 в Шумен

Допълнително споразумение към колективно-трудовия договор в ДКЦ 1 в Шумен бе подписано днес. С него се договори увеличение на възнагражденията на работещите в здравното заведение с 18%. Това съобщи в страницата си във Фейсбук областният координатор на КНСБ Радостин Павлов. "С този ръст на възнагражденията ДКЦ 1 зае едно от водещите места по..

публикувано на 01.08.25 в 15:37

Деца в полицията

Деца от Шумен научиха повече за работата на полицаите по време на обучение, организирано от детския отдел на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в града, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  В тематични беседи и практически занимания децата се запознаха отблизо с работата на служителите на сектор „Пътна полиция“, научиха кои са..

публикувано на 01.08.25 в 15:03

543 с достъп до здравни досиета

543 души са посетили през юли изнесените пунктове на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен за достъп до електронното си здравно досие .  През месеца екипите на здравната инспекция разположиха 14 изнесени пунктове на различни оживени места в Шумен, Нови пазар, Върбица и селата Хитрино, Венец и Никола Козлево. Кампанията..

публикувано на 01.08.25 в 12:36

Горя цех за смоли

Пожар в цехово помещение, в което имало кутии с полиестерни смоли, гасиха огнеборците вчера. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът е приет в 14:23 часа на 31 юли. Екип на пожарната е насочен към цеха, който е по пътя към Шуменското езеро.  Служители във фирмата погасили възпламенените кутии с прахови пожарогасители. Унищожени в пламъците са 3..

публикувано на 01.08.25 в 11:23

Мотористи се удариха край "Мътница"

39-годишен шуменец е с пострадал при катастрофа между два мотора по пътя от Шумен към кв. "Мътница". Това съобщават от шуменската полиция. Инцидентът е станал вчера около 14:45 часа. 32-годишен мъж от Шумен, водач на мотоциклет "Ямаха",  не съобразил скоростта си на движение и се ударил в задната гума на мотоциклет "Сузуки", управляван от 39-годишен..

публикувано на 01.08.25 в 11:13

Бяла река се готви за празник

Тази вечер, на 1 август, върбишкото село Бяла река събира гости за посрещане на традиционния празник на селото. Бяла река е едно от големите населени места в община Върбица. През летните месеци със завръщането на младите от чужбина, живеещите там достигат до 2000 души.  Тази вечер местните очакват и гости от района. Празникът ще бъде открит в..

публикувано на 01.08.25 в 11:04

Седмица на кърменето

Световната седмица на кърменето започва днес. Тя се отбелязва всяка година през първата седмица на август. За 2025 г. кампанията на Световната здравна организация (СЗО) преминава под мотото „Инвестирайте в кърменето, инвестирайте в бъдещето“. Тя призовава: „Знайте фактите. Кърменето е естествен, мощен начин да дадете на бебетата най-добрия..

публикувано на 01.08.25 в 08:27