Какво още трябва да се случи, за да осъзнаем, че по време на пътуване и шофиране, най-важна е безопасността ни? И докато поставянето на предпазни колани в леките автомобили е регламентирано законово и нарушителите се глобяват, когато биват хванати, то използването на колани в автобусите, остава някак в страни. До момента, в който не стане поредната катастрофа или инцидент с пътнически автобус. Иначе още през 2006 година Европейската комисия излезе с решение, че от началото на 2007 година няма да бъде разрешено по пътищата на Европейския съюз да се движат автобуси без монтирани предпазни колани. Очевидно е, че това не се спазва във всичките държави-членки. У нас за задължителните предпазни колани в автобусите се акцентира и през 2011 година - след поредния тежък инцидент на автомагистрала "Тракия", при който загинаха осем души, след като автобусът, с който пътуваха, се преобърна и запали. Шест години по-късно, след поредния пътен инцидент - този път край село Микре, отново се иска автобусите да са снабдени с колани. Възможно ли е това и кой ще накара пътниците да ги ползват, ако те сами не желаят? - по темата работи репортерът Георги Софронов.
Eдно застаряващо общество няма как да е ентусиазирано за каквото и да било, каза за Радио Шумен политологът Първан Симеонов във връзка с влизането ни в Шенген. Той говори за липсата ни на самочувствие в чисто емоционален план. Симеонов е убеден, че България се нуждае от голям разказ, но и от конкретни истории на успеха. Смята, че след евентуалното..
„Масовото измиране на птички в Копривщица и все по-натрапчивите гърмежи, които безпокоят хора и животни, не само в новогодишната нощ предизвикват негативна обществена реакция срещу фойерверките, зарята и пиратките“. Това коментира Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Той каза, че в БДЗП не са постъпвали други сигнали..
Да имаш вода всеки ден по 24 часа в денонощието е благоденствие, за което жителите на Омуртаг мечтаят от 70 години, казва Магдалена Славова от гражданското обединение „Вода за Омуртаг“. Ако статистиката сочи, че средната продължителност на живота у нас е 3-4 години над 70 , то можем ли да си представим цял един живот с туби, канчета и кофи. И..
Надежда Кондаклиева е млада жена, която от малка се занимава със спорт и музика. Първо живее в Търговище, на 13 години пристига със семейството си в Шумен и започва да учи и свири на пиано в СУ ,,Сава Доброплодни“. В края на средното си образование е отличник на випуска. Започва да учи в Музикалната академия в София. Какво я отвежда във Виена за..
За 98-ма поредна година на 1 януари кукерите от шуменския квартал "Макак" прогониха злите сили от домовете на хората и пожелаха здраве и берекет на стопаните. От рано сутринта кварталът беше огласен от чанове, хлопки и траки, а кукерската формация „Арапи“ беше посрещната във всеки дом. Стопаните дариха питка, вино или пари на своите..
Полярниците от българската база на Антарктида и екипажът на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, който успешно достигна ледения континент, ще могат да си изтеглят късметче от новогодишната баница, което е подготвено от ученици от Първо СУ „Св. Седмочисленици“ в Търговище. Децата от първи „Б“ клас са изрисували над 100 четирилистни..
Близо четириметрова сурвакница направиха във великопреславското село Осмар. ,,Материалите и символите за гигантската сурвакница събрахме от възрастните хора в селото“, каза за Радио Шумен инициаторът и реализатор на идеята - кметът на населеното място Надя Димитрова. Чуйте интервю на Жулиета Герова с Надя Димитрова.