Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инсталациите за отпадъци пестят общински пари

Снимка: БГНЕС

Близо 110 000 жители на Разградска област ще усетят ползата от изграждането на новите инсталации за третиране на отпадъци. Това коментира за Радио Шумен Недим Тахиров, директор на дирекция „Програми и околна среда“ в Община Разград. За строителството са отпуснати над 13.5 млн. лв. по оперативна програма „Околна среда“. Ще бъдат направени компостираща инсталация с капацитет 4000 тона годишно и инсталация за предварително третиране на битови отпадъци за 30 000 тона годишно. Недим Тахиров съобщи още, че започват и административните процедури и същинското проектиране. Съоръженията ще са разположени до регионалното депо. "Общините внасяме едни солидни суми - отчисления за всеки тон депониран отпадък, който ние предварително преработим. Общините няма откъде да вземат тези пари и затова те се включват такса смет. С реализацията на този проект ще отпадне плащането на тези отчисления, значително ще намалее количеството на депонирания отпадък, а двете инсталации ще осигурят преработка на около 35 000 тона. Годишно на нашето регионално депо се депонират сега 50 000 тона отпадък", коментира Тахиров. Проектът трябва да бъде изпълнен в рамките на 37 месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отварят за движение ремонтирана улица

Два дни по-рано отварят за движение разградската ул. „Марица“, съобщават от общината. В момента се прави пренареждане на плочки по тротоарите, както и полагане на маркировка върху новия асфалт. Затвореният заради ремонта участък от ул. „Марица“ – от „Искър“ до „Цар Симеон“ - ще бъде отворен за движение от 18:00 ч. на 28 ноември, петък, като при..

публикувано на 27.11.25 в 13:47

Нов асфалт в Кубрат

Договор за реконструкция и рехабилитация на улици в Кубрат подписа кметът на общината Алкин Неби. Общата стойност на ремонтите е близо 1 млн. и 300 хил. лв.  Проектът предвижда цялостно обновяване на уличната мрежа в определени участъци на града. Обновените улици ще улеснят придвижването, ще подобрят свързаността между кварталите на Кубрат. Дейностите..

публикувано на 27.11.25 в 13:05
Кметство Йонково

Кметството в Йонково с нов покрив

Със собствени средства община Исперих извърши основен ремонт на покрива на кметството в село Йонково. Тази дейност е част от по-широката инициатива на общинското ръководство за обновяване на всички кметства в населените места на общината.  Целта е да се осигурят по-добри условия за работа и обслужване на гражданите и да се повиши качеството на..

публикувано на 26.11.25 в 09:48

Електронен прием в детските градини

Електронна система за прием на децата в детските градини се въвежда в община Разград. Тя ще осигури обективност и прозрачност при класирането и записването на децата, съобщи кметът Добрин Добрев при представянето на наредбата.  Документът бе разгледан и утвърден с гласовете на 22 общински съветници. Според приетата наредба, класирането ще бъде на..

публикувано на 26.11.25 в 08:40

"Умни" светофари в Разград

Модерни светофарни уредби ще регулират движението по възлови кръстовища в Разград. Финансирането им ще дойде от актуализацията на бюджета, която беше гласувана от Общинския съвет. Проектирането на светофарните уредби в адаптивно управление с видео трафик детектори ще струва 54 600 лева. Целта е осигуряване на по-голяма безопасност при движение по..

публикувано на 26.11.25 в 08:25

Потрошиха кола на шуменка в Разград

Автомобил „Форд Фокус“ бил потрошен на паркинг в ж.к. „Орел“ в Разград. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР в града. Сигналът в полицията е подаден от 35-годишна жена от Шумен, собственичка на колата. Посегателството е извършено между 12:00 и 13:00 часа на 23 ноември. С твърд предмет е строшено задното панорамно стъкло на автомобила...

публикувано на 24.11.25 в 10:10

Младите гласове на Разград зазвучаха в подкаст студио

Финалът на конкурса за подкаст „Гласът на младите“, организиран от Razgrad News и финансиран по програма „Култура“ на общината се проведе в Разград.  Участие взеха три отбора – от Професионална гимназия по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“, Национална професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ и Профилирана..

публикувано на 22.11.25 в 14:30