Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъдиха културния календар на Шумен

Културния календар за 2018 г. и финансирането на дейностите обсъди на извънредно заседание днес Комисията по култура към Общинския съвет в Шумен. Три международни събития ще бъдат проведени през годината. Международният конкурс за камерно пеене „Панчо Владигеров“ ще бъде подпомогнат с 30 000 лева. Международният фестивал „Друмеви театрални празници "Нова българска драма“ ще бъде финансиран със същата сума. Има предложение 45 000 лева да бъдат отделени за десетото издание на Международния карнавал на плодородието. За финансиране на Общинския фонд „Култура“ се предлага да бъдат осигурени 55 000 лева. 20 000 лева са предвидени за провеждане на рок фестивал през юни. Същата сума ще бъде заделена за концерт на проф. Минчо Минчев с оркестъра на БНР по повод годишнина от рождението на Панчо Владигеров. Заместник-кметът по култура и образование на Шумен Найден Косев съобщи и останалите изяви в културния календар. "Смятаме, че трябва да започнем с шуменските събития и след това да вървим към националните. Такова събитие е 140 години от Освобождението на Шумен. Също така отбелязваме 205 години от първото гражданско честване на Кирил и Методий в Шумен. Ще честваме също 185 години от рождението на Добри Войников, 120 години от основаването на хор "Родни звуци", както и националните годишнини", посочи той. Сред новите събития, предвидени в календара на Община Шумен, са Национален имитаторски конкурс „Тодор Колев“ и Национален фотографски пленер.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Танцът на епохите идва в Шумен

Грандиозният турски спектакъл “Танцът на епохите” гостува в няколко български града, включително и Шумен, за да пренапише историята чрез движение. Танцовата приказка е дело на хореографа и режисьор Серхат Турак – артист с над 25 години опит, чието име се свързва с най-мащабните продукции в Турция. „Танцът на епохите“ е резултат от шест..

публикувано на 31.10.25 в 14:24

Връчват наградата "Елиас Канети"

Връчването на Националната литературна награда "Елиас Канети" е тази вечер в Доходното здание на Русе. Журито излъчи 7 номинации, чиито творби носят духа на хуманизма и космополитизма на родения в Русе носител на Нобелова награда за литература Елиас Канети.  Това са имената на Радослав Бимбалов, Георги Господинов, Деян Енев, Виолета Радкова, Захари..

публикувано на 31.10.25 в 09:49
Археологически музей Велики Преслав

Светлината на Преслав в Деня на будителите

Археологическият музей "Велики Преслав" ще участва с експонати от своите фондове в изложбата "Кодове на идентичност – вяра, език, народ", която ще бъде подредена в президентството за Деня на българските будители - 1 ноември. Посветена е на 1160 години от покръстването на българския народ, 1140 години от успението на св. Методий и 1170 години от..

публикувано на 30.10.25 в 12:51

Млади пианисти свирят Бетовен, Шуман и Гершуин

Симфониета Шумен продължава благородната си и смислена мисия да дава сцена на млади таланти. Тази вечер е поредното издание на цикъла „Рамо до рамо“, където ще бъдат представени трима лауреати на известния конкурс „Мила Михайлова“. Дванадесетокласниците Богомил Димитров, Борис Иванов и Мартин Йовков ще изпълнят клавирни концерти на..

публикувано на 30.10.25 в 08:15

Пари за реставрация на уникална завеса

15 хиляди лева отпуска Националният фонд „Култура“ на НЧ „Добри Войников“ в Шумен. Средствата са по проекта за изследване, дигитализация и популяризиране на уникална театрална завеса от 19 в., която се съхранява в културния институт. Тя е дело на виенски художници и отразява културното възраждане на епохата. Върху платното има много..

публикувано на 27.10.25 в 15:50

Извън стандарта

Младата художничка Савина Станкова открива първата си самостоятелна изложба в галерийното пространство на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Възпитаничката на Средното училище „Панайот Волов“ в паралелката „Графичен дизайн“ ще провокира публиката с графика и живопис. Рисунките са повлияни от творчеството на Винсент Ван..

публикувано на 27.10.25 в 14:55

Празник на тиквата

Празник на тиквата ще се проведе днес, на 25 октомври, в центъра на преславското село Кочово. Десетки тикви ще се състезават в конкурсната програма за най-красива, най-голяма и най-сладка тиква.  Местното читалище „Съединение 1905” организира шестото издание на празника, в който ще се включат самодейци от преславски и шуменски читалища. За..

публикувано на 25.10.25 в 12:27