Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отстраняват теча в наводнената библиотека

Снимка: Регионална библиотека "Стилиян Чилингиров"
Още днес основният теч от покрива на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще бъде отстранен. Това съобщиха за Радио Шумен от общинската администрация. За проблема сигнализираха вчера служители в културния институт. Заради течовете по покрива  книгите и компютрите в някои от читалните са обвити в найлони, а водата се събира в бидони и кофи. „В момента голямата читалня е изцяло наводнена“, уточни директорът на библиотеката Росица Добрева. "Проблемът ни е дългогодишен. Тази сграда е строена през 80-те години на миналия век. Оттогава не е правен никакъв цялостен ремонт. Всяка година със собствени усилия библиотеката кърпи по нещо, но това е на парче. Трябва да се вземат мерки и да се извърши един цялостен ремонт. Сградата се руши. Започнаха да падат и декоративните тухлички", посочи тя.
Проведена е среща между заместник-кмета на Шумен Найден Косев и директора на Регионалната библиотека Росица Добрева. Очаква се от културната институция да изпратят докладна записка във връзка с теча. Специалисти ще извършат оглед, след което ще се направи план-сметка за нужните средства за решаване на проблема, съобщиха от общинската администрация.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

BG-Alert на фокус

Областният съвет за намаляване риска от бедствия на територията на област Шумен заседава днес. Обсъдена и приета бе стандартна оперативна процедура за използване на системата BG-Alert. На заседанието в областната администрация присъстваха всички представители на общините в област Шумен, както и представители на институциите, които се борят с..

публикувано на 16.09.25 в 12:53

Спасиха коза в беда

Паднала в шахта коза е била спасена в Шумен вчера. Това съобщават от шуменската полиция. Малко след 15:30 часа е потърсена помощ за спасяване на животното. Козата е паднала в шахта до трети блок на студентските общежития в Шумен.  На място бил пратен спасителен екип. С помощта на алпийско оборудване екипът на пожарната в Шумен извадил козата от..

публикувано на 16.09.25 в 11:42
Община Шумен

Изследват дълбоките сондажи

325 хил. лв. за изследване на подземните сондажи за питейна вода инвестира община Шумен. Това съобщават от пресцентъра на общината.  Обществената поръчка е обявена за обследване на сондажни кладенци, пълен химичен анализ на подземните води от водоснабдителна система „Мътница“, на шахтови кладенци от система Друмево - с. Ивански и на сондажните..

публикувано на 16.09.25 в 11:37

Трима в ареста за дрога

Криминалисти от Районното управление в Шумен пресякоха сделка с наркотични вещества, иззети са над 200 г марихуана. Това съобщават от шуменската полиция. Малко след 10:30 часа вчера е предприета полицейска проверка на трима младежи в кв. „Тракия“. Те обаче побягнали между улиците „Строител“ и „Люлебургас“ , единият от тях изхвърлил полиетиленов плик..

публикувано на 16.09.25 в 11:03
Град Шумен

Чистим Шумен заедно

Шумен се включва в кампанията „Да изчистим България заедно“ на 20 септември - събота. Материали за почистването (ръкавици, чували и др.) ще бъдат предоставяни в Туристическия информационен център до входа на община Шумен от днес - 16 септември, до петък от 8:30 часа до 12:00 часа и от 12:30 часа до 17:00 часа, както и в деня на кампанията от..

публикувано на 16.09.25 в 10:47

Помещения за Симфониетата

До Нова година най-късно ще сме предоставили помещения за нуждите на Симфониета – Шумен. Работим усилено по въпроса и съм провел разговори с Министерството на земеделието. Бързаме да стане във възможно най-кратък срок. Това каза кметът на община Шумен Христо Христов. По думите му, веднага след като се предадат на общинската администрация..

публикувано на 16.09.25 в 09:37

Седмица на отворените врати

Безплатни медицински прегледи за туберкулоза ще се проведат в Трето вътрешно отделение на шуменската многопрофилна болница в Нови пазар през тази седмица.  Прегледите ще се извършват от 8:00 ч. до 14:30 ч. в рамките на кампанията, като не е необходимо предварително записване или направление от общопрактикуващ лекар. Всеки желаещ ще попълни..

публикувано на 16.09.25 в 09:21