С цветно дефиле започнаха днес XIII-ите Национални театрални празници в Шумен „Тодор Колев“. След като поднесоха цветя пред паметника на Адама в Градската градина, с много викове и емоции таланти от цялата страна преминаха през централната част на Шумен. Крайната цел на шествието бе площадът пред Драматично-кукления театър „Васил Друмев“. Там малките театрали бяха посрещнати с народни песни и танци. Фестивалът бе официално открит от ръководителя на отдел „Култура” в Община Шумен Десислава Златева, която запали вечния огън пред храма на Мелпомена.
Днес и утре на трите сцени в театъра ще се представят общо 23 ученически театрални формации с над 400 участници. Това са детски школи от София, Плевен, Русе, Габрово, Бургас, Провадия, Търговище, Разград, Кюстендил, Севлиево, с.Кочово, Нови пазар, Аксаково, Кубрат и Варна. Шумен ще бъде представен с 4 състава и 5 постановки - детско-юношески състав „БИС“, тетрална студия към ДКТ, ДГ „Светулка“, театрална формация на НУ „И.Р.Блъсков“. Формация „Аврида“ към Младежкия дом ще участва с две постановки. Входът е свободен. „Вече 23 години шуменци запазват и съхраняват българските традиции и продължават театралното изкуство от деца и за деца“, каза Мария Йорданова.Тя посочи, че форумът няма конкурсен характер, а всички ще получат диплом за участие и плакети. Театралните празници ще бъдат закрити на 31 март от 15.00 часа. Те се организират от МОН, община Шумен и ЦПЛР-ОДК. Водят началото си от 1995 г., а от 2016 г. носят името на Тодор Колев.
И една любопитна подробност, която внесе весел щрих в деня, възрастни хора, излезли на разходка по центъра, питаха дали това е протест срещу ВиК за скъпата вода в Шумен.

15 хиляди лева отпуска Националният фонд „Култура“ на НЧ „Добри Войников“ в Шумен. Средствата са по проекта за изследване, дигитализация и популяризиране на уникална театрална завеса от 19 в., която се съхранява в културния институт. Тя е дело на виенски художници и отразява културното възраждане на епохата. Върху платното има много..
Младата художничка Савина Станкова открива първата си самостоятелна изложба в галерийното пространство на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Възпитаничката на Средното училище „Панайот Волов“ в паралелката „Графичен дизайн“ ще провокира публиката с графика и живопис. Рисунките са повлияни от творчеството на Винсент Ван..
Празник на тиквата ще се проведе днес, на 25 октомври, в центъра на преславското село Кочово. Десетки тикви ще се състезават в конкурсната програма за най-красива, най-голяма и най-сладка тиква. Местното читалище „Съединение 1905” организира шестото издание на празника, в който ще се включат самодейци от преславски и шуменски читалища. За..
Зимата наближава, а с нея и магията на Коледа. Държавен куклен театър – Търговище отправя специална покана към децата до 10 години - да разкажат с цветове и въображение как виждат празника и да участват в конкурса за рисунка „Коледа в кукления театър“. Всички творби – на лист А4, с боички, пастели, моливи или флумастери – ще оживеят в Коледната..
За почитателите на музиката пианистките Велислава Стоянова и Евридика Вълчева и оперният певец Алпер Юнлютюрк ще представят концерт, наречен „Вокално-клавирни импресии“. Ще изпълнят творби от известни български композитори и от съвременния световно признат турски композитор Фазил Сай. Концертът ще звучи в петък от 18:00 ч. в музеен комплекс..
Различен начин да отбележат празника си са избрали тази година от Народното читалище „Напредък – 1864“ в Търговище. Вместо тържествен концерт, в навечерието на Димитровден публиката ще бъде на премиерата на документалния филм „С песен при приятели“, който разказва за най-вълнуващите моменти от турнето на хор „Родна песен“ в Китай. Формацията..
От години в България съществува къде гласно, къде не толкова, съревнование кой град е първи в някакво събитие, постижение или принос към националната история. Опит да подреди първите неща в Русенския край прави книгата на доц. Атанас Колев, озаглавена „Русенските приоритети, дати, събития, иновации. Създадено за пръв път в Русе и в България и от..