Чужди и български фирми вече проявяват интерес към умната закачалка “Sense”. Тя е разработена от екипа на шуменските дизайнери Емил Личев и Михаел Върбанов. Преди дни прототипът на устройството спечели голямата награда от най-голямото специализирано изложение у нас „Светът на мебелите“ в София. Името на продукта означава чувство, защото с петте си сензора той е чувствителен към околната среда. Чрез мобилно приложение всеки притежател на умната закачалка може да следи качеството на въздуха, влагата, температурата, шума и осветеността в дома си. “Sense” си взаимодейства и с други умни уреди, за да поддържа по-добра домашна или работна среда.
„Предизвикателството в момента е да се вграждат нови функционалности в обичайни мебели. Така те стават още по-полезни“, обяви Михаел Върбанов. Прототипът се отличава не само със своите умни сензори, но и с умния си дизайн. Закачалката е проектирана така, че да се пренася в малки пакети и да се сглобява без допълнителни инструменти. „По време на изложението ни казваха, че продуктът е прекалено иновативен за българския пазар. Затова ни посъветваха да се насочим към чужбина. И все пак заместник-министърът на икономиката Александър Манолев, който ни връчи наградата, поиска такава умна закачалка за дома си“, добави Върбанов.
Целта на дизайнерите от Шумен е да започнат да произвеждат умните закачалки в разнообразни цветове, използвайки и различен тип дървесина. Устройствата ще бъдат разделени в класове, като базовите модели ще разполагат с по-малък брой сензори.
Общо 6 награди "Лира на Орфей" спечелиха студенти от Шуменския университет на Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“. Надпреварата се състоя в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Четирите студентки от специалността “Педагогика на обучението по музика” получиха..
Романтичен концерт „Вино и любов“ представят в страната джаз изпълнителят Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова. На 13 февруари музикалният спектакъл със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков ще бъде в Шумен, на 14 февруари – в Разград, а на 15 февруари – в Добрич. В програмата "Вино и любов" публиката ще се..
82-годишна жена е била ударена от лек автомобил на пешеходна пътека. Това съобщават от шуменската полиция. Инцидентът станал преди минути на ул. "Съединение" до Младежкия дом в Шумен. На място пристигнали екип на спешна помощ, който откарал пострадалата в болницата и два екипа на полицията. Жената е със счупен крак. Водачът на лекия автомобил е..
Вторият етап от Националната АНТИСПИН кампания по случай празника на влюбените се провежда през февруари. Мотото на кампанията е „Предай нататък – любовта, не вируса!“. Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен и тази година организира здравно-информационна кампания за отбелязването на 14 февруари „Свети Валентин – ден на влюбените“...
Частични избори за кмет на хитринското село Върбак ще се проведат на 16 март. Крайният срок за подаване на документи за регистрация на партии, коалиции, местни коалиции и инициативни комитети за участие в изборите е 13 февруари (включително). Регистрацията се извършва в сградата на Общинската администрация Хитрино всеки делничен ден..
Лек автомобил е спасен от опожаряване. Това съобщават от шуменската полиция. Малко след 12:00 часа вчера е приет сигнал за пожар в отпадъци на ул. “Св. Райко Шуменски“ в Шумен. Към адреса е насочен противопожарен екип. Огнеборците заварили да горят боклуци, изхвърлени в тревните площи на улицата. Пламъците почти били стигнали до паркиран в..
Каравана е изгоряла рано тази сутрин в село Могила. Това съобщават от шуменската полиция. Съобщението за пожара е получено в 4:44 часа. Към мястото на произшествието е насочен екип на пожарната в Нови пазар. На място огнеборците заварили изгоряла в пламъците каравана. Пожарът е погасен е помощта на 1500 л вода.