Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Алкомет" с участие в конференцията „Шумът на парите“

На 22 май стартира деветото издание на двудневната специализирана финансова конференция „Шумът на парите“. Форумът се проведе в София. Изпълнителният директор на „Алкомет“ АД Хюсеин Йорюджю все участие във втория панел на форума „Двигатели на растежа“. „Решението на президента на САЩ Доналд Тръмп за налагане на мита за вноса на стомана и алуминий създаде хаос в индустрията. Това води до рязко повишаване на цените, което може да провокира загуба на пазари, същевременно поставяйки тревожния въпрос - къде Китай ще реализира продукцията си, ако няма достъп до щатския пазар. Или с други думи - ще се стигне ли до там китайското производство да подбие цените. В същото време, политиката на Тръмп провокира недостиг на алуминий в САЩ, тъй като страната внасяше метали главно от Китай. Освен това неяснотата около търговското споразумение NAFTA също допринася за напрежението, тъй като страните от NAFTA са вторият най-голям износител на метали за САЩ, след Китай. Всичко това води до покачване на цените на алуминия и стоманата, което в дългосрочен план може да доведе до загуба на пазари“, заяви в словото си Йорюджю. „За момента решенията на Тръмп са в наша полза, защото нямаме мита, а другите имат такива в размер от поне 10%. Цените обаче се качват. Трябва да има консенсус по въпроса“, каза шефът на Алкомет, обяснявайки, че безмитният режим ще действа до 1 юни тази година. Според него, справянето с хаоса, предизвикан от внезапното решение на Тръмп ще бъде дълъг процес. „Европейският съюз няма единно мнение, докато Тръмп взима сам решенията. Европейският съюз трябва да постигне споразумение, като мито в рамките на 5-6% би било добро средно положение. Най-лошият случай е митото да бъде 10%“, добави той. Йорюджю смята, че проблемът с липсата на квалифицирани кадри у нас ще се задълбочава. Според него, хората търсят реализация в Европа, а тези, които остават тук не желаят да се занимават с инженерни науки. Изпълнителният директор заяви, че бъдещето пред "Алкомет" е оптимистично. Компанията изнася 95% от продукцията си на европейските пазари. „Продукцията ни е мащабно увеличена, имаме нови цехове в рамките на производството ни“, сподели той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Христов - кмет на Община Шумен

Кметът защити нападнатите журналисти и медици

„Няма кмет, който да не застава зад свободата на словото“. Това каза кметът на Шумен проф. Христо Христов, след като чу откъс от видеоклип на представящия се за журналист Симон Милков. В него организаторът на протеста пред Томбул джамия на 31 май напада цинично и арогантно журналистката Хрисимира Милкова и нейното семейство. Въпреки тайния запис..

публикувано на 06.06.25 в 15:24

Разходка до скалния манастир

Разходка до скалния манастир над село Хан Крум организира Дирекцията на ПП „Шуменско плато“.  Инициативата ще се проведе на 7 юни, събота. Началният час е 10:00 ч., а сборният пункт е Летният информационен център, който се намира на паркинга до паметник „Създатели на българската държава“.  Преходът е с продължителност около 2 часа в посока заедно с..

публикувано на 06.06.25 в 15:10

Зарибяват язовир "Тича"

С 2 200 000 личинки толстолоб ще бъде зарибен яз. „Тича“ на 10 юни, след решение на Общинския съвет през март.  Видът допринася за справяне с проблема с миризмата на тиня във водното съоръжение. Рибата толстолоб пречиства водата по естествен път, хранейки се с планктон, което ограничава цъфтежа на водораслите.  Зарибяването ще подпомогне за..

публикувано на 06.06.25 в 14:50

Проекти за 150 млн. лв. в Шумен

През юли трябва да започне ремонтът на шуменската улица „Университетска“. До края на следващия месец е планирано да завърши и преасфалтирането в района на 5-ти километър. При възможност ремонтът на изхода на Шумен ще приключи по-рано. Целта е да не се затруднява едновременно преминаването през двете входни артерии на Шумен. Проблемът с улица..

публикувано на 06.06.25 в 13:30

Нов стадион до 3 години

38 милиона за изграждането на нов и модерен градски стадион в Шумен са осигурени от регионалното министерство. За тази година общината ще разполага със 7,6 млн. лева. Съоръжението няма да бъде класически стадион за футбол. То ще покрива стандартите за провеждане на първенства от турнира Лига Европа и Европейски първенства по лека атлетика, обясни..

публикувано на 06.06.25 в 12:45

Писмо с благословия

Благодарствено писмо е получено в Областната дирекция на МВР - Шумен от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан.  В писмото се изказва благодарност и признателност за съдействието на полицейските служители при посрещането на Негово  светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, синодалните архиереи и всички гости по случай..

публикувано на 06.06.25 в 12:11

Прием на първокласници

Електронната система за прием на първокласниците в Шумен бъде отворена на 9 юни в 10:00 ч., съобщават от пресцентъра на общината. Кандидатстването за първо класиране ще продължи до 13 юни, включително. През този период родителите могат да регистрират и да редактират заявленията за прием. Децата, кандидатстващи за прием в първи клас в..

публикувано на 06.06.25 в 11:10