Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шумен под атака на телефонни измамници

Схемата е до болка позната и започва с обаждане по стационарния телефон
Снимка: БГНЕС

2000 лева и около 500 грама златни накити е дала на телефонни измамници 74-годишна жена  от Шумен. Жената е била измамена по схемата за „полицейска акция“. Този път измамниците вкарали нов момент в сценария си. В първото обаждане жената получила заплахи и закани към нея и към близките й. Съобщили, че жилището ѝ е било сканирано, установили, че има пари и ценности, които трябва веднага да даде. Ако не ги даде, я заплашили, че ще се случи лошо на нея и семейството й. Във втори разговор непознат се представил за полицай. Успокоил жената и й казал, че полицаите дебнат тези измамници от няколко дни. Жената се съгласила да съдейства за залавянето им. Следвала инструкциите и малко след 13 ч. хвърлила през тераса на апартамента си сумата от 2000 лева и около 500 гр. златни накити. Малко по-късно установила, че е била измамена и подала сигнал в полицията. Разпитана е, образувано е досъдебно производство.

Тази сутрин,  в рамките на един час са получени идентични обаждания от граждани, които са съобщили, че на домашните им телефони звънят непознати с искане на пари и ценности след отправени заплахи. В някои от случаите е имало второ позвъняване, в което мъже са се представяли за полицаи, но до момента хората са разбирали, че става въпрос за измама.

От полицията призовават за пореден път хората да не се доверяват на непознати хора по телефона, да не дават информация за това  къде живеят, с какви средства разполагат, колкото и правдоподобно да звучи  всичко, което се казва. „При съмнение, че ви атакуват измамници по телефона, прекъснете връзката, след като чуете сигнал свободно се свържете с близките си или с полицията чрез телефон 112“, съветват от полицията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работни срещи с общински кметове

Поредица от работни срещи с кметовете на общини от шуменска област започна днес, 19 август, областният управител Катя Иванова. Сред основните теми, които ще бъдат предмет на разговорите, ще са проблемите с водоснабдяването, пречките пред икономическото развитие, изпълнението на общинските бюджети, работата по проекти по Плана за..

публикувано на 19.08.25 в 16:18

Водата от четири чешми не е годна за пиене

Водата от четири чешми във Велики Преслав не е годна за пиене, става ясно от публикация в сайта на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен.  С отклонения по микробиологични показатели е водата от чешмите: до „В и К“, „Кюнтя“, „Горна“ в кв. „Кирково“ и новата чешма до „Тунела“ по път I-7 Силистра–Шумен.  Това показват резултатите от..

публикувано на 19.08.25 в 15:29
ЯМР

Над 1300 пациенти на ЯМР в Шумен

Повече от 1300 пациенти от региона и чужбина са се изследвали с новия ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Шумен, съобщават от лечебното заведение. Той бе монтиран преди повече от година на първия етаж на административната сграда на болницата. ЯМР апаратът работи по договор с Националната..

публикувано на 19.08.25 в 12:32

Спокойна епизоотична обстановка в Шумен

Няма случаи на шарка и син език при преживните животни в област Шумен към момента. Това стана ясно на заседанието на областната епизоотична комисия. До края на август остават забранени търговията, придвижването и транспорта на дребни преживни за цялата страна, с изключение на тези, предназначени за незабавно клане или транзитни. Това обяви д-р..

публикувано на 19.08.25 в 11:46

Пиян малолетен зад волана

Момче на 14 години от Шумен е в ареста за шофиране в нетрезво състояние, съобщават от полицията.  Около 05:40 часа на 18 августв Районното управления в Нови пазар е получен сигнал, че на главния път Русе – Варна, до разклона за село Зайчино Ореше, лек автомобил „Форд“ с шуменска регистрация е излязъл извън пътното платно.  На място..

публикувано на 19.08.25 в 11:00
Зала

2,5 млн. лв. за ремонт на „Арена Шумен“ и „Младост“

Осигурено е финансирането за ремонтите на шуменските зали „Арена Шумен“ и „Младост“. Предстои подписването на договор между Министерството на младежта и спорта (ММС) и Община Шумен и пристъпване към избор на изпълнители на ремонтите. Това съобщават от местната администрация в Шумен. Припомням, че през декември проектите, с които Община Шумен..

публикувано на 19.08.25 в 09:48

С дрога и оръжие в автомобила

Около 22:50 часа  в четвъртък след активни оперативно-издирвателни мероприятия по противодействие на престъпления с наркотици задържаха мъж от Шумен и жена от Каспичан и двамата на 33-години. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР- Шумен.  Мъжът е управлявал лек автомобил „Дачия“, с шуменска регистрация като е спрян за проверка на етапна връзка на..

публикувано на 15.08.25 в 11:05