Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вековни дървета стават защитени

Експерти на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Русе и представители на Регионалната дирекция по горите обследваха вековни дървета в община Главиница по искане на общинското ръководство. Това съобщиха от РИОСВ в Русе.

Три от дърветата растат в землището на село Звенимир. Те се от вида цер и са оценени на приблизителна възраст около 250 години. Другото дърво – летен дъб, е в село Листец. Измерени са  обиколките на стъблата и са заснети GPS координатите. Дърветата са в добро биологично състояние, имат малко изсъхнали клони и хралупи, смятат специалистите.

От екоинспекцията ще окомплектоват и изпратят документацията в МОСВ, след което със заповед на министъра растителните обекти ще получат защитен статут.

На територията на русенската екоинспекция има 78 защитени вековни дървета. Най-многобройна е групата на летните дъбове – общо 32. Най-старите вековни дървета са 5 зимни дъба на възраст от около 800 години. Те са на територията на Исперих.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разследват 18-годишен за порнография

18-годишен младеж от Силистра предстои да бъде привлечен към наказателна отговорност за разпространение на порнографски материали. Това съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна.  При специализирана операция на служители на ГДБОП при МВР под ръководството на прокуратурата, е извършено претърсване в дома на 18-годишния. Намерени са и..

публикувано на 27.02.25 в 16:11

Нови правила за съседи с кучета

Промяна в Наредбата за придобиване, притежание и стопанисване на кучета бе гласувана днес на редовно заседание на Общинския съвет в Силистра. Новите текстове уреждат взаимоотношенията на собствениците на кучета и техните съседи при етажна собственост и при близост на поземлените имоти в града и населените места от общината. С..

публикувано на 27.02.25 в 14:42

Нови контейнери за смет

50 нови контейнера бяха доставени днес в Общинско предприятие “Синева”, съобщават от общинската администрация в Силистра.  Г-н Неделчев инспектира доставката. Контейнерите са метални с подвижен капак и вместимост 1100 л. Те ще заменят амортизирани контейнери както в града, така и в населените места.

публикувано на 27.02.25 в 13:53

Двама в болница след челен удар

Двама души са пострадали при пътнотранспортно произшествие, станало по пътя Силистра – Русе, в района на село Сребърна. Това съобщават от ОД на МВР Силистра. Челно са се ударили се лек автомобил „БМВ“, управляван от 23-годишен, и лек автомобил „Фолксваген“, шофиран от 50-годишен. При удара единият водач получил фрактура на ходило, а другият..

публикувано на 20.02.25 в 09:45

Спират учебни часове

19, 20 и 21 февруари ще бъдат неучебни за 11 училища в община Дулово. Това съобщават от Регионалния инспекторат на образованието в Силистра.  Очаква се заповед на кмета на община Силиства за спиране на занятията само за Основното училище в село Калипетрово.  За останалите 15 училища ще има заповед от министъра на образованието и науката за..

публикувано на 18.02.25 в 13:52

Навявания в Тутраканско

Снежни навявания затрудняват движението по пътя към тутраканското село Шуменци. От Автогара Тутракан информираха, че автобус №22, който пътува в тази посока, се е върнал обратно тази сутрин от първия си рейс заради невъзможност да премине. Останалите междуселищни и градски автобуси пътуват по график. Ток и вода има във всички населени места в..

публикувано на 18.02.25 в 09:05

Затварят училища за ден

Затворени ще бъдат днес - 18 февруари, училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината.  Детските градини ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат..

публикувано на 18.02.25 в 07:54