Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожарната търси смелчаци

8
Снимка: Радио Шумен

Липсват кадри с висше образование в шуменската пожарна. 30 % от офицерския състав не е запълнен. Недостигът е при служителите по превантивната дейност и държавния противопожарен контрол, съобщи Иван Иванов - директор на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Шумен.

Днес той обобщи работата на пожарната по повод Седмицата на пожарната безопасност.  През изминалата година се направени 29 комплексни, 592 контролни и 841 тематични проверки в различни обекти. За отстраняване на нарушения са връчени 162 противопожарни разпореждания. Има съставени 35 акта. Служителите са участвали във въвеждането в експлоатация на 185 обекта.

"Тяхната работа е много тежка и натоварена. В момента в Шумен има само двама инспектори, които трябва да контролират различни дейности. В града се строят над 12 предприятия, за което се изисква стриктно осъществяване на контрол, тъй като системата за контрол стана доста сложна", посочи той. 

При изпълнителския състав кадровият недостиг ще бъде преодолян, след като премине конкурсът за назначаване на 8 души. Кандидатите са 44. За тази година са възникнали 1156 произшествия, като пожарите са 619. Броят им е сравним с миналогодишния, като Иван Иванов отбеляза, че 2018 г. е преминала без сериозни наводнения и пожари.
Шумен ще се превърне в обучителен център на Североизтока. Приключва строителството на административата сграда и учебния полигон и от следващата година започва обучение за действия при бедствия.
"В момента сме обучили обучители за цяла Североизточна България, за да може от Нова година да започнем обучението. В началото ще започнем с ученици, след това с доброволци към доброволните формирования. Виждате, че при инциденти са необходими много сили и средства за кратко време. Ще разчитаме на доброволните формирования. После ще организираме обучения по организации, като всичко е във връзка с бедствията", каза Иван Иванов.
Акцент в работата на пожарната ще бъде и превенцията за зимата. Ще се дадат предписания на АПИ и земеделските производители да поставят снегозадържащи бариери, за да се избегнат снегонавяванията по пътищата.

По повод професионалния празник на пожарникарите – 14 септември, са наградени 23 служители на шуменската регионална дирекция.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Върнаха лъвската глава на "Кьошковете"

Поставят лъвската глава на чешмата в местността „Лъвчето“ в шуменския парк „Кьошковете“. Релефът е дело на скулптора Калоян Тодоров, който се включи в доброволческата кампания на Телевизия Шумен. „Не сме се водили по някакъв модел. Не успяхме да разберем как точно е изглеждал оригиналът. Намерихме само някаква лоша снимка, на която почти нищо..

публикувано на 07.08.25 в 14:04

Засилен контрол на пътя

Продължава засиленият контрол на водачи за спазване на ограниченията на скоростните режими. През първите три дни от началото на специализираната полицейска операция, на територията на РУ - Нови пазар са установени 369 нарушения.  Екип на сектор „Пътна полиция“  следи по натоварените пътни артерии и в централната част на Шумен за недопускане на..

публикувано на 07.08.25 в 13:20

Шумен изпрати военни на мисия в Косово

Военен контингент на българската армия заминава на мироопазваща мисия в Косово. Днес пред община Шумен 97 военнослужещи бяха изпратени от генерал-лейтенант Михаил Попов – заместник-началник на отбраната, флотилен адмирал Галин Манев – заместник-командир на Съвместното командване на силите, бригаден генерал Пламен Йорданов - заместник-командир на..

публикувано на 07.08.25 в 13:05

Пожарната с апел

В следващите близо две седмици на август отново навлизаме в период с изключително висок индекс на пожарна опасност.  От Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Шумен отправят апел за стриктно спазване на правилата за пожарна безопасност, напомнят за забраната за палене на открит огън в свободна дворна площ..

публикувано на 07.08.25 в 12:14

Мотоциклетист в болница

Мотоциклетист е настанен в болница след пътен инцидент. Това съобщават от търговищката полиция. Катастрофата е станала на 6 август около 18:00 часа на пътя преди разклона за поповското село Глогинка.  30-годишен мъж бил зад волана на влекач с прикачено полуремарке. Предприел изпреварване на мотопед „Симсон“, управляван от 75-годишен водач. По..

публикувано на 07.08.25 в 12:05

Обновиха спирките в Шумен

Обновяването и ремонта на автобусните спирки в Шумен приключи. Това съобщава във Фейсбук профила си кметът на общината Христо Христов.  През юли са измити и почистени 42 спирки на градския транспорт, 18 съоръжения са със сменени стъклени елементи.  "Дори след извършените ремонти има вандалски прояви, като са повредени новоремонтирани спирки. Докато..

публикувано на 07.08.25 в 11:30

Започва ремонтът на ВиК - Шумен

Започва плановият ремонт на ВиК – Шумен. Екипите ще работят по водопровод на кръстовището на улиците "Съединение" и "Карел Шкорпил".  Очакват се смущения във водоподаването от 12:00 часа до 16:00 часа на 7 август по високите части на средната зона на Шумен, които включват централната градска част, квартал "Добруджа", пазара, квартал..

публикувано на 07.08.25 в 09:18