73% от децата в България между 7 и 11 години имат профил в социалните мрежи, а половината деца до 7-годишна възраст вече са в интернет. Това сочат данни на Националния център за безопасен интернет у нас. Негови представители втори ден са в Шумен и учат петокласници от Средно училище „Сава Доброплодни“ да разпознават опасностите в мрежата и как да се предпазят от тях. Обучението е по програмата „Киберскаути“, каза за Радио Шумен Петър Кънчев от Центъра за безопасен интернет.
"Киберскаути" е една програма на Националния център за безопасен интернет, в която обучаваме в рамките на два дни ученици от пети клас да станат обучители на свои връстници. Нашата задача е да подпомагаме децата, родителите и учителите в мисията децата да бъдат отговорни в интернет и да го използват по безопасен начин. Затова създадохме тази програма, в която деца обучават деца по познат начин и знаят най-добре как да достигнат до тях. Повечето от родителите не осъзнават, че повечето деца имат смарт устройства и интернет в джоба", посочи той.
Затова успоредно с учениците, обучение преминават и техни учители, които да ги подкрепят в работата им като киберскаути. Следобед е церемонията, на която шуменските ученици ще получат своите сертификати за успешно завършено обучение като кеибурскаути.
Обстановката в Шуменска област е спокойна, съобщават от полицията. Екипи на пожарните служби в Шумен, Велики Преслав и Нови пазар са осигурили дежурства и обходи по реки, дерета и язовири във връзка с интензивните валежи в област Шумен. При обходите през нощта и в ранните сутрешни часове не са установени наводнения и опасни покачвания във водоемите...
750 хил. лева ще получи Община Шумен от Националния план за възстановяване и устойчивост. Средствата ще бъдат използвани за изграждане на фотоволтаични системи върху седем социални сгради и за купуване на електромобил със зарядна станция, съобщиха от местната администрация. Фотоволтаичните инсталации ще бъдат монтирани върху шест социални обекта в..
42-годишен мъж е починал след пожар в къща в каолиновското село Браничево. Инцидентът е от снощи, съобщават от Областната дирекция на МВР-Шумен. Съобщено било, че гори имот на ул.“ Радецки“ в село Браничево. На място огнеборците заварили да гори част от покрива на къщата, като друга част е била унищожена от пламъците. Изнесен от имота бил..
Центърът за спешна медицинска помощ в Нови пазар ще бъде оборудван с 24-часово видеонаблюдение, съобщава кметът на Общината Георги Георгиев. Мярката идва след случаи на агресия срещу медицински екипи. На среща, инициирана от председателя на Общинския съвет Иван Ганчев, бяха обсъдени допълнителни мерки за сигурност, включително искане до Министерството..
Червен предупредителен код за значителни валежи е в сила днес за областите от Източна и Североизточна България - Шумен, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Бургас и Ямбол. Очакваните количества са над 65 л/кв. м., на отделни места не са изключени да са над 80-100 л/кв.м. Близо 19 л/кв.м. е количеството на дъжда, паднал в района на Шумен..
ОДМВР -Шумен издирва по молба на близките му Тихомир Митков Бенков на 62 години от Шумен. Напуснал е дома си на 4 октомври и оттогава е в неизвестност. Висок е около 170 см, със сини очи, слабо телосложение. По данни на близките му е значително по-слаб от предоставената снимка. Няма данни за дрехите, с които е бил облечен, по всяка вероятност..
Втори ден в Шумен се провежда тридневна кръгла маса, посветена на Хартата на основните права на Европейския съюз и Конвенцията за правата на хората с увреждания. Форумът е организиран от Комисията за защита от дискриминация (КЗД) и има за цел да запознае участниците с техните права като граждани на България и ЕС. В конферентната зала на хотел..