Излезе от печат сборникът „Военната памет на Разград” - издание на Регионалния исторически музей в града, посветено на 100-годишнината от Първата световна война.
,,Идеята на екипа, подготвящ сборника, бе да се направи своеобразен каталог на военните паметници като продължение и разширено издание на книгата на Стоян Великов за войнишките паметници в Разградска област, издадена през 2010 г., чийто тираж е напълно изчерпан“, каза за Радио Шумен бившият директор на музея Иван Иванов, инициатор на реализацията на сборника.
"В нашия регион в повечето селища има такива паметници, които се почитат и поддържат от хората. В някои села като Осеновец, Дряновец и Каменово има по-големи паметници, за които също се полагат грижи", посочи той.
Луксозното издание на сборника съдържа статии за участието на разградчани във войните, списъци на загиналите и богата библиография. Съдържанието му е организирано в седем глави. Автори на статиите са експерти от разградския музей. Автор на снимките е журналистът Георги Тодоров. Издаването на сборника „Военната памет на Разград” е осъществено с финансовото съдействие на Министерство на отбраната, Съюза на ветераните от войните на България, сдружения и фирми.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..