Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европа срещу пластмасата

Снимка: Thinkstockphotos

Европарламентът гласува забраната на пластмасови изделия за еднократна употреба. Новият закон ще забрани от 2021 г. продажбата на пластмасови продукти за еднократна употреба като прибори, клечки за уши, сламки, бъркалки и дръжки за балони. Колкото и невинно да изглеждат те на пръв поглед, се оказва, че около 50% от замърсяването се дължи точно на тях.

Масовото производство на пластмаси започва през 50-те години на миналия век и нараства лавинообразно - от 1.5 млн. тона годишно, за да стигне сегашното си равнище от 280 млн. тона на година.

„Ерата на пластмасата“ – така можем да определим времето, в което живеем, смята и морският еколог Димитър Беров, който работи в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Съвсем наскоро той направи мониторинг на плаващите отпадъци във водите пред българския бряг на Черно море.

„Такъв закон е нужен, защото трябва да се ограничи ползването и производството на пластмасови изделия. Отпадъците остават в екосистемата, а най-тревожно е, когато пластмасата се раздроби и морските организми започват да я поглъщат. Така тя се натрупва в тъканите им. Това пряко засяга хората, които, хранейки се с тях, поглъщат натрупаната пластмаса.“ – каза екологът Димитър Беров. България има добре изработена програма за наблюдение на всичките видове компоненти на замърсяване с пластмаса.

Още по темата чуйте от репортажа на Людмила Борисова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аптеки, а не машини

„Има по-добри варианти за достъп до лекарства на хората от малките населени места от поставяне на вендинг автомати“. Това каза за Радио Шумен Евгени Панайотов - председател на Регионалната фармацевтична колегия в Шумен по повод законопроекта за поставяне на автомати за медикаменти в селища без аптеки. Според Панайотов, държавата и общините трябва..

публикувано на 20.09.24 в 08:23

По-слабо търсене на дърва

Ритмично вървят доставките на дърва от страна на горските стопанства в Североизтока, преди зимата 90 000 кубика вече са стигнали до домакинствата. След бума на заявките през 2022 и 2023 г., тази година търсенето е по-слабо, въпреки че цените са с 20% ниски. Кубик "метровки" е между 55 и 62 лева кубика без ДДС. Преди две зими потреблението е..

публикувано на 19.09.24 в 15:43

Избирателите на ДПС – на кръстопът

Движението за права и свободи е неизменната първа политическа сила в Шуменска област през последните десетилетия, с изключение на 2017 година, когато първи и втори бяха ГЕРБ и БСП. В последното издание на предсрочния парламентарен вот през юни очаквано ДПС отново бяха първи с 15 861 гласа или 33,5% от гласувалите за национален парламент. За..

публикувано на 19.09.24 в 10:02

Увеличават се болните от грип

Със захлаждането на времето се увеличават   случаите на остри респираторни заболявания и грип, отчитат в Регионалните здравни инспекции в Североизточна България.  След тест всеки трети човек  с грипоподобни симтоми се оказва положителен за Covid-19. Продължава имунизационната кампания срещу Covid-19 за есенно-зимния сезон на 2024-2025 година...

публикувано на 18.09.24 в 08:42

Сътворено с любов

Така Божанка Прашанова нарича изложбата с нейни творби, която ще подредят в шуменското читалище „Напредък“.  Божанка Прашанова е по професия детски учител, но още в ранните ѝ ученически години рисуването е част от нейния живот. По-късно започва да прави шевици и да рисува върху керемиди.  За историята на детската учителка и за красотата и..

публикувано на 16.09.24 в 08:32

Кула от любов към България

Украинката Любов Кула-Фердинандова вече 33 години живее в подножието на Шуменското плато. В града, където ражда дъщеря си и работи като учител в най-голямото училище – „Сава Доброплодни“. Любов е родена в укранския Приморск, малко градче на брега на най-малкото море в света – Азовско. Там завършва със златен медал средното си образование със..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Майстории в Шумен

За шеста поредна година в Шумен се провежда Националният панаир за занаяти „Майстории“. В него се включват участници от цялата страна, а интересът е голям и всяка година се записват нови творци. Откриването на панаира „Майстории“ е днес - 13 септември, от 11:30 часа. Събитието продължава и на следващия ден, като щандовете на творците ще бъдат..

публикувано на 13.09.24 в 08:17