Книгата „За нашия дом или пълната история на сградата на СУ „Йоан Екзарх Български“ ще бъде представена от 18 ч. днес в Актовата зала на шуменското учебно заведение. Автор на изследването е дългогодишният учител там Андрей Соколов. Той представя миналото на едно от емблематичните здания в града в периода от средата на 19-и век до 1944 година. Сградата на днешната Хуманитарна гимназия е открита през април 1912 г. по проект на най-известния шуменски архитект Никола Шамарджиев, казва преподавателят по история.
"Той прави нещо като шаблон за учебни помещения, които служат за построяването на училища и в други градове. Тъй като е бил близък до двореца, той е участвал и в много други проекти. Участвал е в строежа на двореца, наблюдавал е градежа на "Александър Невски", дори участва в строежа на "Свети Стефан" в Цариград". Не случайно е почетен гражданин на столицата", посочи той.
Сред учителите, които са преподавали в днешната Хуманитарна гимназия в Шумен, са Васил Друмев, Добри Войников, Сава Доброплодни и Тодор Икономов. В монографията за историята на сградата на училището са публикувани и много неизвестни фотографии от преди повече от 100 години.
Цялото интервю на Миглена Стефанова с Андрей Соколов чуйте в прикачения файл.
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..
Прекрасните текстове и музиката на легендарната група „Тангра“ ще звучат навръх Нова година в Шумен. Музикантите ще забият на откритата сцена в парка до общината от 22:30 часа. За публиката ще бъдат изпълнени „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта без, която не можем“, „Оловният войник“ и още от любимите парчета на групата, създадена от великия..
Гласовити таланти от шест града в България представиха нова интерпретация на авторската песен „Малка моя Коледа“. Музикалната школа „New voices” в Търговище с вокален педагог Десислава Станкова сътвори коледно вълшебство по музика и аранжимент на популярния композитор Димитър Атанасов и текст на поетесата Бистра Александрова. Музикалната приказка е..
Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки. В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...