Един формален повод, свързан с годишнина от Унгарската революция, предизвика дългоочакван ремонт на къщата музей „Лайош Кошут“ в Шумен и на нейните експозиционна и конферентна зала. Днес за церемонията по откриването на обновения дом пристигна унгарският посланик у нас Текла Харангозо и директорът на Унгарския културен институт в София Дьорди Димитров.
През пролетта кметът на община Шумен Любомир Христов и унгарският дипломат се договориха средствата за ремонта да бъдат поделени между двете страни. Така бяха осигурени близо 40 000 лева, събрани от програмата „Опазване унгарските паметници в чужбина“ на унгарското външно министерство, от Регионалния исторически музей в Шумен и от общинския бюджет.
Откриването на обновената къща музей на Лайош Кошут в Шумен започна с официална част. С кратки приветствия се включиха унгарският посланик у нас Текла Харангозо и директорът на шуменския музей Даниел Руменов.
Неформалната част от откриването на обновената къща музей Лайош Кошут в Шумен включваше и концерт на двама студенти от Музикалната академия „Ференц Лист“. Хелга Дебрецени-Киш и Кристиан Дьомен представиха импровизации за цитра по мотиви от унгарския фолклор, джаза и съвременната музика. След тях се изявиха и малките възпитаници на Второ основно училище "Д–р Петър Берон" в Шумен, които демонстрираха своя унгарски език пред гостите.
Годишно около 1300 – 1400 туристи посещават къщата музей "Лайош Кошут" в Шумен, като половината от тях са унгарци.
Чуйте целия репортаж от събитието. Миглена Стефанова беше там.
Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..
Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...
Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..
Представлението „Последният страстен любовник“ на Драматичния театър „Сава Огнянов“ – Русе стана най-награждаваният спектакъл на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. От осем отличия четири отидоха за постановката на режисьора Ивайло Ненов. Комедията спечели Голямата награда за цялостен спектакъл, а също и отличието за режисура, а..
Днес от 21:00 часа пред сградата на община Шумен ще се играе романтичната оперета „Кармозинела“. Преди 111 години в Шумен на 10 май е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Тази вечер шуменци и гостите на града ще може да видят спектакъла под режисурата на доцент Юлияна Панова. В ролята на Кармозинела..
Шумен със сигурност може да се нарече родното място на оперетата у нас, тъй като на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени над 30 заглавия, които..