Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме Свети Мина

Снимка: bulgarica.com
Българската православна църква почита паметта на Свети великомъченик Мина, смятан за покровител на семейството и пазител на сираците и бездомните. Св. великомъченик Мина е бил войник в Египет. Заради вярата си е посечен от езичниците на император Диоклетиан през трети век. Няколко години преди това той напуснал военната служба и заживял с дивите зверове в гората. Отдаден изцяло на Бога, отказвайки да приеме идолопоклонничеството, Свети Мина се явявал пред грешниците, които посягали пред чуждото богатство, разобличавал ги и така ги връщал към праведния живот. Ето защо днес миряните го почитат като светец, който им помага да намерят или да си възвърнат изгубеното или откраднатото. Народните поверия представят Свети Мина като господар на вълците, а в иконографската традиция е изобразяван като войн на бял кон. Свети Мина се смята за патрон и покровител на всички народни лечители, знахари, воини, както и на хората, поели на дълъг път. Свети Мина закриля и жените, затова на този ден те се молят пред иконата на светеца за здраве на децата си, за радост и благополучие на дома. Имен ден празнуват Минчо, Мина, Минка, Виктор, Виктория, Викентий. С решение на правителството от 2010 година днешният ден е обявен и за професионален празник на охранителя и частната охранителна дейност.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Опасни ледени висулки

Собствениците на жилищните сгради да почистват висулките и ледените късове, ако това не е възможно местата да бъдат обезопасени с предпазни ленти. Това призовават от шуменската пожарна. Така ще бъде осигурена безопасността на пешеходците.  С повишаване на температурите през деня е възможно свличане на снежна маса и висулки, напомнят от РДПБЗН-..

публикувано на 20.02.25 в 10:08

Втори бойкот на магазините

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 09:31

Масирани проверки за ценообразуването

Масирани ежедневни проверки започват от днес в хранителните магазини в цялата страна. Проверяващите ще обследват цялата агро-хранителна верига -производители, преработватели, дистрибутори, търговци на едро и дребно, вносители.  Събраната информация за нелоялни практики ще послужи за целите на проекто-закона за регулиране на договорите по веригата..

публикувано на 20.02.25 в 09:31

Пътната обстановка в Североизтока

В Североизтока движението се нормализира, пътната обстановка е спокойна. За това увериха дежурните в областните пътни управления. В Шуменска област републиканските пътища са почистени и опесъчени. Няма въведени ограничения за превозните средства. Ришкият проход е отворен.  В Търговищко настилките са мокри, обработени с пясък. На места в региона има..

публикувано на 20.02.25 в 08:42

Студен четвъртък

Преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време.  За 20 февруари е обявено предупреждение от „жълт код” за отрицателни минимални температури. Те  ще са между минус 14° и минус 9°, а максималните предимно между минус 5° и 0°. В Шумен минималната ще е около минус 14° и..

публикувано на 20.02.25 в 06:46

Планово без ток

Бюлетин за планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен. Разград Няма прекъсвания за тази област. Русе В периода  18.02.2025 - 21.02.2025, от 8:30 до 16:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Басарбово,..

публикувано на 20.02.25 в 05:30

Трети месец мътна вода

Високи стойности на показател „мътност“ на водата от яз. „Тича“ са установени при лабораторния анализ, направен през изминалата седмица. Това съобщиха от Регионалната инспекция по здравеопазване. Здравната инспекция препоръчва, водата в населените места, водоснабдявани от язовира- Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волово, Белокопитово и Дибич да не..

публикувано на 19.02.25 в 10:01