Община Шумен ще покани представител на фирма с опит в защитата от птици на летища и ветрогенератори, за да обсъдят възможността Градската градина на Шумен да бъде освободена от популацията на посевните врани. Това обеща шуменският кмет Любомир Христов в края на дискусията по проблема с враните в Шумен.
Обсъждането се състоя в сесийната зала на Общината, но на него присъстваха едва няколко граждани и експерти от Регионалната инспекция по околната среда и водите, от българското дружество за защита на птиците, от общинския отдел по екология, представител на Шуменския университет.
Основният извод, който бе направен е, че трябва да се изясни какъв точно е проблемът с враните в Градската градина на Шумен. Защото освен дискомфорта, който създават там, тези птици допринасят и за премахването на изхвърлените хранителни отпадъци, с които се хранят, каза по време на дискусията д-р Виктор Василев , главен асистент в катедрата „Растителна защита, ботаника и зоология“ в ШУ.
Стефка Христова е преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Получава диагноза мултиформен глиобластом (рак на мозъка). На 48-годишната жена е направена операция в болница Токуда и последваща лъче и химиотерапия в Плевен. Два месеца по-късно туморът рецидивира. Стефка Христова се нуждае от лечение в онкологична болница..
Да продължи почистването от сняг и лед около училищата и по тротоарите, при спирките, контейнерите за отпадъци и централната пешеходна зона. Това нареди кметът на Шумен проф. Христо Христов на Оперативната група към щаба на общината, съобщават от пресцентъра на местната администрация. Кметът е разпоредил и да се окаже съдействие на сигналите на граждани..
С 20 нови потребители ще се увеличи броят на пенсионерите от община Велики Преслав, които ще ползват услугата „Домашен социален патронаж“, ако общинския съвет одобри предложението на кмета Янко Йорданов. По искане на директора на общинското предприятие, в чийто ресор е патронажът, градоначалникът настоява потребителите да се увеличат от 250 на 270..
Заради авария без вода днес са жители на шуменския квартал „Тракия“. Това става ясно от съобщение в сайта на ВиК Шумен. Проблемът е възникнал на ул. „Родопи“ 25. Водоподаването ще бъде възстановено след отстраняването на аварията, информират от дружеството без да се ангажират с час.
В края на 2024 г. Художествена галерия „Елена Карамихайлова” - Шумен спечели финансиране от Министерството на културата по проект „Специализирано музейно оборудване за фондохранилищата на ХГ „Елена Карамихайлова” по ТЕМА1: ДЕЙНОСТИ ПО ОПАЗВАНЕ НА ДВИЖИМОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО В МУЗЕИТЕ И ХУДОЖЕСТВЕНИТЕ ГАЛЕРИИ. Цели на проекта:..
Подстъпите към Пожарната и към Радио - Шумен, за които имаше сигнали, са почистени и опесъчени е показала проверката на кмета на общината Христо Христов, съобщават от администрацията. Той е обходил и районите около детските градини и спирките на градския транспорт. До сградата на бившето ОСО са установени неизчистени пространства около..
Допълнителен транспорт по линия №14 до Гробищния парк в Шумен ще бъде осигурен тази събота по повод Голяма задушница, информират от „Пътнически автотранспорт“. Първият автобус тръгва в 8:00 ч. от обръщача на кв. „Боян Българанов“. Автобусите ще се движат през 30 минути. До гробищата в Шумен могат да се ползват и автобусите за Макак и Царев..