55-тата си годишнина отбелязва днес с концерт Градският духов оркестър в Силистра.
„Изправени сме пред огромно предизвикателство днес“, каза за Радио Шумен диригентът маестро Йордан Георгиев. „С щат от 12 музиканти съставът е останка от духов оркестър, което налага всяко произведение да се аранжира наново, за да може да прозвучи добре с наличните инструменти“. С подкрепата на вече пенсионирани колеги, които се присъединяват към състава за празника, в концерта тази вечер ще прозвучат произведения от всички жанрове, каза още маестро Георгиев.
Градският духов оркестър в Силистра е основан през 1963 година след закриването на военния духов оркестър при Висшето военно-свързочно училище в града. Основател и пръв дългогодишен диригент на оркестъра е Петър Карагеоргиев.
Концертът „Музика за всички“ по повод 55 години на музикалната формация е от 17.30 часа в салона на Общината.
Древногръцката трагедия „Антигона“ е първото ново заглавие, което дава началото на творческия сезон в Драматичния театър в Търговище. Режисьорът Денислав Янев поставя една от вечните теми в обществените отношения, която засяга реакцията на човека срещу властта и какви са проявите на индивидуалната съвест в едно несвободно общество. За..
Със спектакъла „Гераците“ Драматичният театър в Русе открива днес новия си творчески сезон. Режисьор на постановката е Богдан Петканин, който казва, че се опитал да направи един достоен театрален разказ, класическа пиеса за проблемите, които са закодирани вътре. В ролята на Йордан Герака гостува актьорът Кирил Ефремов. За първи път на..
7 са номинираните автори за тазгодишната Национална литературна награда „Елиас Канети“. Това са писателите Радослав Бимбалов, Георги Господинов, Деян Енев – „Шейсет разказа“, Виолета Радкова, Захари Карабашлиев, Иван Станков и Красимир Димовски. В раздел „Драматургия“ не беше излъчена номинация. В 7-членния състав на комисията тази година бяха..
Един от най-играните моноспектакли в България през последните години идва в Шумен. На 12 септември от 19:00 часа в камерна зала на театъра ще бъде показана пиесата „Плач на ангел“ от Стефан Цанев, постановка на Народния театър "Иван Вазов". Премиерата, представена по време на ковид пандемията, предизвиква силни емоции за времето, в което..
Финансиране на три проекта спечели Регионалната библиотека в Русе, съобщиха от културната институция. Парите са по Плана за възстановяване и устойчивост. Първият проект се казва „Плакатите продължават да говорят“. Целта е библиотеката да представи дигиталната си колекция от 100 дигитализирани плаката. Културният продукт ще бъде показан в читалища в..
Драматичният театър в Търговище започна новия сезон с нов директор. Актьорът Димитър Мартинов замени временно на поста Владимир Петков, чийто мандат на ръководител на културния институт изтече. Мартинов добре познава търговищкия театър, тъй като от 5 години е част от неговата трупа, а преди това в биографията му са записани още 12 театри,..
Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе се включва във фестивала „Виа Понтика“ в Балчик с постановката „Духът на поета“, която ще бъде представена на 11 септември от 19:00 ч. в ТКИЦ „Мелницата“. Спектакълът, режисиран от Ивайло Ненов, разглежда как революционери като Стамболов и Захарий Стоянов се трансформират в политически лидери на младата..