Русенската Държавна опера приключва успешната 2018 година с „Прилепът” от Йохан Щраус. Представлението на оперетата е от 19 часа тази вечер. Режисьор на спектакъла е Аделаида Якимова-Фурнаджиева, постановката е дело на Светозар Донев, а диригент е Сунай Муратов.
През 1872 г. виенският театър "Ан дер Вин" обсъжда възможността за поставяне на френския водевил "Нова година" от Анри Мелиак и Людовик Галеви (Алеви). Директорът на театъра, М. Щайнер, се отказва от тази идея, особено след като сюжетът на Мелиак и Галеви е преработка на по-ранния фарс „Задържане в затвора” от Ю. Р. Бенедикс. Ненамерилият приложение чернови текст е предложен от директора на Йохан Щраус – син като либрето на новата оперета “Прилепът”. Щраус харесва веселия, остроумен, празничен дух на либретото и оперетата е завършена след 6 седмици, а на 5 април 1874 г. е премиерата. Първоначално оперетата “Прилепът” не е много популярна, но въпреки това не напуска репертоара на виенските театри. След 3 години една преработена версия (наречена „Циганка“) печели огромен успех в Париж, след което започва да се поставя навсякъде, включително Австралия и Индия. Последният триумфален успех идва 20 години по-късно, след появата на новото издание на Густав Малер в Хамбург.
Първото изпълнение на „Прилепът“ в Русенска опера е на 26 декември 1965 г. Диригент е Илия Темков, режисьор – Коста Наумов, художник – Жак Авдала, хореограф – Павел Стоицев, хормайстор – Атанас Димитров.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..