Традициите, свързани с Бабинден, и тази година с пълна сила оживяха във всички населени места на община Ценово. Обичаят е един от най-тачените и обичани в празнично-обредната система в региона. Ритуалите започнаха да се изпълняват още от неделя и продължиха на 21 януари, когато по стар стил се отбелязва Денят на родилната помощ.
На празничната трапеза в Новград заедно се събраха повече от 70 жени от различни етноси. Всеки от участниците получи в свитък индивидуално поздравление и китка цвете. Преди началото на тържеството бяха възпроизведени ритуалите на Бабинден - посрещането на акушерката в дома на свекървата и израждането на бебето. Главни действащи лица се оказаха членовете на местния пенсионерски клуб. Заслужена почит беше отдадена и на дългогодишната акушерка Светла Николова. Присъстващите единодушно приеха и гласуваха Кодекс на бабите. Според документа те трябва да полагат грижи за внучетата си и да не намират кусури на снахите си. В противен случай младите ще оставят децата на бабино отглеждане и ще отидат да се веселят на дискотека. Високият емоционален градус придоби нови измерения с определянето на призьорките за най-секси и най-танцуваща баба.
С шествие по улиците започнаха инициативите, посветени на празника, в Долна Студена. От центъра на селото самодейци с песни и кръшни хора се отправиха към здравната служба. Д-р Даринка Митева се погрижи да посрещне скъпите гости по подобаващ начин, които в хумористичен вид засвидетелстваха своята признателност към акушерката. С титлата „Мис баба“ тази година се окичи Петя Дамянова, която поведе народните хора и танци, продължили няколко часа.
В Ценово празникът започна с хоро на централния площад. По стародавна традиция млади жени и баби се отправиха към здравната служба, за да поздравят акушерката. По-възрастните разказаха как едно време са се раждали и отглеждали деца. Един от местните самодейци, дегизиран като сестра Щъркелова, извърши контролен преглед на детето като постави диагноза, че е здраво и наддава според нормите. В специално подготвена количка „акушерката“ под звуците на музика се отправи към останалите участници в празника. Секретарят на общинската администрация Мария Найденова прочете поздравителен адрес от името на кмета на общината д-р Петър Петров.
Общинските съветници в Русе на днешното си заседание приеха единодушно декларация против изграждане на инсинератор за болнични отпадъци в съседния румънски град Гюргево. Предложението бе на председателя на Общинския съвет в Русе акад. Христо Белоев. Той припомни, че преди два дни в Гюргево се е състояла съвместна среща между общинските съвети на..
Асфалтиран е затвореният за основен ремонт 320-метров участък от Дунав мост при Русе, съобщава Агенция „Пътна инфраструктура“. През последната седмица е положена хидроизолацията по пътната плоча и започна монтирането на парапета и стълбовете за осветление в платното в посока Румъния. Ремонтите на Дунав мост се извършват ежедневно през светлата част..
Община Бяла предлага да се увеличи на данъка върху недвижимите имоти от 2 и половина до 3 и половина промила. Според местната власт, сегашната ставка вече не осигурява достатъчно приходи за поддръжка на инфраструктурата и основните услуги. Данъкът осигурява близо една четвърт от данъчните приходи на общината, но според администрацията в Бяла..
Нов кабинет по религия отвори врати в ОУ „Олимпи Панов“ в Русе. В класната стая ще се обучават деца от първи до шести клас в избираема форма по религия. Директорката Вергилия Грънчарова посочи, че кабинетът ще съчетава знания и възпитание в ценности като уважение, толерантност и доброта. Главиницкият Епископ Макарий, който освети кабинета,..
В Регионалния исторически музей в Русе бяха представени видеоразкази на десет русенци, активно участвали в обществения живот на града през ХХ и ХХI век. Проектът е дело на продуцентска компания „Персей“ и лейбъл „Арена медиа“, с научен консултант проф. д-р Николай Ненов и подкрепа по Програма „Култура“ на Община Русе. Разказите са заснети без..
Верижна катастрофа с три автомобила е станала тази нощ на бул. „Липник“ в Русе, съобщава „Русе Медиа“. Инцидентът се разиграл пред очите на служители на „Пътна полиция“, които се намирали само на метри от мястото. По първоначална информация автомобил, управляван от жена, внезапно форсирал двигателя и ударил колата пред него, след което се..
Служители на териториалното поделение на Националния статистически институт в Русе протестират днес с искания за по-високи заплати. Те се включват в инициативата на близо 1000 служители от цялата страна, които настояват за 20-процентно увеличение от догодина. Председателят на регионалния съюз на КТ "Подкрепа" в Русе Кирил Черкезов обясни, че..