Два състава на трудово-експертни лекарски комисии работят към Университетската болница "Канев" в Русе. Това разделение се е наложило както поради високия брой пациенти, така и заради разнообразието от заболявания, които трябва да получат експертни решения.
Лекарките Лиляна Тончева и Ирина Димитрова са председатели на Първи и Втори ТЕЛК състава в Русе. В екипите им има специалисти по вътрешни болести, нервни заболявания, хирургия, психиатрия, очни болести, пулмология и педиатрия. След като стана ясно, че прокуратурата извършва проверки за фалшиви ТЕЛК решения, медиците са меко казано учудени. Не защото са безгрешни, а защото само тази инстанция досега не ги е проверявала. Отговорността им е голяма, лична и финансова.
„Всеки дебне всеки, защото отговорността е солидарна и защото плащаме крупни суми и защото законът допуска плащания, преди да има окончателно решение от органите на медицинската експертиза. Ние сами себе си ограничаваме, един друг се ограничаваме в работата. След това има втора проверка от органите на РЗИ. След това има трета проверка от комисията на НОИ. Всяка обжалено решение отива в НЕЛК. След НЕЛК може да се обжалва и да се гледа от Административен съд и от ВАС. Не мога да си представя повече контрол от този“.
Документите, които се събират в ТЕЛК комисиите, се съхраняват 40 години. Това дава основание на всеки да проверява всичко за този период. Такова право имат Сметната палата, полицията, НЕЛК, Министерство на здравеопазването и др. Въпреки това обаче има съмнения за фалшификати.
Д-р Лиляна Тончева и д-р Ирина Димитрова предупреждават, че няма желаещи да работят в ТЕЛК. „Заплатите са ниски. Контролът е неприятно голям. Пациентите са перманентно недоволни, държат се грубо, арогантно, нагло“, обясниха те. Според тях реформата в ТЕЛК не може да е изолирана, трябва да има реформа в цялото здравеопазване.
Тези лекари работят с документи. Те не могат да проверят например дали на някого от пациентите им аортата му е стеснена и поради това е с намалена работоспособност, тъй като просто нямат техника за проверка, а и не им е това работата. Доверяват се на колегите си преди тях. Там какво се случва – това трябва да се провери и ако има доказателства, трябва да има и наказание за виновните.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..
Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ. Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен. На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..
Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...
След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..
Коледен бал с благотворителна кауза организира дамският бизнес клуб в Разград. Събитието ще бъде на 30 ноември в голямата зала на кино „Арабелла“, съобщи основателят на клуба Цвета Бориславова. По традиция всяка среща на дамите има подбрани лектори и теми, насочени към сферите бизнес, личностно развитие и здраве. Част от коледния благотворителен..
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..