Национален конкурс за изработване на кукерска маска и детска рисунка на тема „Да прогоним злото от селото” обявява читалище “Развитие-1926“ в търговищкото село Стража. Конкурсът е посветен на традиционния празник Сирни Заговезни, който от години се отбелязва с различни прояви на площада в селото.
В конкурса за рисунка могат да участват деца и младежи от 5 до 18 години. За конкурса за изработка на кукерска маска няма ограничения във възрастта. Допуска се участие с до две творби и в двете категории.
Творбите трябва да бъдат изпратени до 20 февруари на адрес: ул. „Георги Марков“ № 6, п.к. 7738, село Стража, община Търговище, Народно читалище „Развитие-1926“. В придружаващо писмо се посочват трите имена на участника, възраст, адрес за кореспонденция, читалище, училище или школа по изобразително изкуство, телефон за връзка и имейл адрес.
Награждаването на победителите ще се състои в деня на Сирни Заговезни, който през тази година отбелязваме на 10 март. За първите трима във всяка от категориите са предвидени предметни награди.
Творбите на всички участници ще бъдат подредени в благотворителна изложба базар. Средствата от продажбата им ще бъдат дарени за доизграждането на църквата „Света Параскева” в селото.
За първи път в Шумен гостува Националният музикален театър „Стефан Македонски“, за да представи комедията „Криворазбраната цивилизация“. Идването на престижния културен институт в града на Добри Войников е едно от много редките пътувания на театъра в страната. Самият спектакъл е получил покани от няколко големи сцени у нас, но извън..
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ ще гостува за първи път в Шумен, за да изнесе спектакъла „Криворазбраната цивилизация“. Той ще се играе днес от 19:00 ч. в салона на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“. Режисьор е шуменецът Николай Гундеров, който стана носител на „Златната значка на град Шумен“. Тя му бе връчена от кмета..
Спектакъл с мисия ще бъде представен в Русе. Уникалното представление е невербално преживяване, което дава възможност на публиката да усеща театъра, без да го вижда. Спектакълът е насочен и към хората със зрителни увреждания, които не могат с очите си да станат част от изкуството на сцената. Проектът, наречен „Гара любов“, се появява по пика на..
Симфониета Шумен ще изнесе през юни поредица от концерти под надслов "Музикални вечери – „Оттука започва България“ (това е и заглавието на химна на града - бел.ред.). Събитията са посветени на българската музика, живите традиции и културната памет на народа ни. Първият концерт от поредицата ще се състои на 5 юни в Летния театър. Това ще бъде..
Вдъхновяващата музика на Бетовен ще звучи тази вечер в Шумен благодарение на виртуозната пианистка Дора Делийска и на симфоничния оркестър в града. Специално за събитието от Пловдив пристига роял от елитна австрийска марка, който следва изпълнителката на концертите ѝ по цял свят, тъй като българката е негов специален представител. Световно..
Спектакълът „Любовници" от Теодора Димова, постановка на Стоян Радев, е новото представление на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен. Сценографията е на Константин Вълков. Актьорите Антония Велева, Росен Караджов и Антония Гюруди са в ролите на объркани и нещастни млади хора, замесени в любовен триъгълник. Отегчени от..
Режисьорът Ростислав Георгиев спечели „Аскеер“ 2025 в категорията „Изгряваща звезда“. Наградата е за режисурата му на „БИФЕМ“ от Людмила Петрушевская, продукция на Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе и за „Женитба“ от Гогол на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград. Това съобщават от русенския театър. Ростислав Георгиев е носител..