Телевизията на Би Би Си излъчи репортаж на разследващи журналисти за нелегалната търговия с кучета за боеве, в която е замесен 37-годишният българин от Русе Ивайло Николов.Това съобщи БНР.
Повод за репортажа са зачестилите сведения за такива боеве на Острова, а от самия репортаж става ясно, че Балканите са се превърнали в европейски център за търговията с такива кучета.
Британската благотворителна организация „Лига срещу жестоките спортове“ е получила повече от 100 обаждания за кучешки борби и е идентифицирала около 70 британци, занимаващи се с тази дейност. Екипът на Би Би Си обаче разкрива, че в този спорт има сериозно международно участие.
За събирането на доказателства изборът пада върху 37-годишния Иво - интелигентен, приятелски настроен, английски говорящ българин от дунавския град Русе, както го определят журналистите. Той участва в компания, която купува, продава и транспортира кучета по цял свят.
Иво обича да документира неговата работа по Фейсбук. Има сведения, че той е посетил 29 държави, включително Великобритания, с неговите кучета.
Чрез посредничеството на италиански колеги екипът документира как Иво урежда за тях куче от Молдова срещу 3000 паунда.
В хода на разследването журналистите установяват, че Иво наистина много обича кучета, но за съжаление не по-малко и кучешките борби. Става известно, че той снабдява с кучета Кери Еванс в Уелс.
„След толкова скандални разкрития намесата на полицията и прокуратурата трябва да е незабавна,“ заяви Явор Гечев от българския офис на международната организация за защита на животните „Четири лапи“. „Трябва да бъдат изяснени имената на всички участници в тази схема за търговия със смърт, включително и на ветеринарните лекари, издавали паспорти на продаваните животни, и те да понесат най-тежките предвидени от закона наказания“, смята той.
Организирането и участието в провеждането на боеве с животни, както и отглеждането, тренирането или предоставянето на животни за боеве, е инкриминирано у нас от 2011 г. и се наказва със затвор до 5 години и глоба до 10 000 лв.
Специализиран екип за обезвреждане на невзривени боеприпаси от Базата за съхранение на въоръжение и техника и подготовка на резервисти - Шумен, с ръководител майор Свилен Йосифов, транспортира и унищожи 76,2 мм корозирал артилерийски снаряд, без видима маркировка, съобщават на сайта си от Министерството на отбраната. Боеприпасът е открит на 29 септември..
С червен килим и с гвардейска рота бяха посрещнати волейболните национали на България при пристигането им на летище "Васил Левски" в София днес. Националите се прибраха с полет от Истанбул с правителствения самолет Еърбъс А319, където по-рано тази сутрин бяха посрещнати от министъра на младежта и спорта Иван Пешев. В неделя националният..
Направен е опит случаят с шофьорите на Роби Уилямс да бъде прикрит. Това заяви в студиото на БНТ председателят на Института за пътна безопасност Богдан Милчев. Според него, става дума за системна корупционна практика в „Автомобилна администрация“, за която неправителствени организации многократно са подавали сигнали до премиера, министъра и ГДБОП..
Интернет порталът „Колко струва“ (Kolkostruva.bg), създаден по Закона за въвеждане на еврото, е преминал успешно тестов период и от днес започва публикуване на данни от търговските вериги. Това съобщава премиерът Росен Желязков в отговор до депутатите Божидар Божанов и Ивайло Мирчев. Порталът е реализиран след съгласуване с Комисията за защита на..
Около 10:00 часа днес на летище "Васил Левски" в София се очаква да кацне мъжкият национален отбор по волейбол, който спечели вицешампионската титла на световното първенство във Филипините, съобщиха от пресцентъра на МС. От 17:30 ч. е церемонията по посрещането на състезателите, организирана от Българската федерация по волейбол и..
Планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен: Разград Няма прекъсвания за тази област Русе От 8:00 ч. до 16:00 ч., са възможни смущения в района на гр. Русе, ТП "Фазанария", ТП "Труд", МТП "Брани", ТП "Дяловица", ТП "Помощно стопанство СМК", ТП "Липнишка къща Николово", включително..
Днес ще има променлива облачност. Около и след обяд по-значителни увеличения на облачността ще има над крайните североизточни райони, там на места е възможно да превали слабо. Ще духа слаб до умерен вятър от северозапад. Максималните температури ще са между 16° и 21°, за Шумен - около 20° Деж. синоптик: Светлана Любомирова