Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гората през детските очи

4
Снимка: Радио Шумен

През далечната 1925 г. се приема поредният нов Закон за горите, чрез който се учредява Първия празник на залесяването. Според запазените от тогава архиви, законът е урежда два празника на залесяване през годината - единият през есента, а другият през пролетта. Всеки по-възрастен от 15 години български гражданин трябвало да засажда най-малко по 5 дръвчета в определените от лесничействата места. В тия празници учениците от всички училища в България, ръководени от наставниците си, също било необходимо да засаждат по 3-5 дръвчета. Всичко това е трябвало да става с доброволен труд. 9 години по-късно е прието това да става в ,,Седмица на гората“  - от 15 до 22 април. И така до 15 март 2019 година.

Седмицата на гората започна днес в Шумен със занятия по Горска педагогика. Те се провеждат през целия ден в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Част са от Деня на отворените врати, който традиционно се организира от Факултета по природни науки. Големи и малки ученици от Шумен имат възможност чрез занимателни игри да покажат умения за оцеляване в гората и познания за животните, които обитават българските планини, да се включат в различни дейности на факултета. 

Жулиета Герова бе при тях. Чуйте репортажа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Топли чакални с работно време

В сградата на всяка  железопътна  гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час.  Мярката е..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Дървета срещу фотоволтаици

Община Разград е дала съгласие върху  терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Полицията при зрелостниците

Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..

публикувано на 20.02.25 в 14:06

Храм пред освещаване

Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..

публикувано на 20.02.25 в 12:23

Студът и здравето на сърцето

Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни.  „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..

публикувано на 19.02.25 в 16:05

Как се шофира при сняг

Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти.  Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата.  Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..

публикувано на 19.02.25 в 13:30