Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световния ден на театъра

Снимка: theatreshumen.com

Световният ден на театъра се отбелязва на 27 март. Празникът е обявен през 1961 г. от Международния театрален институт.

В тази връзка ще бъдат реализирани редица събития, подкрепящи инициативата. Драматично-куклен театър Васил Друмев от 10 ч. на 27 март организира поднасяне на цветя пред паметниците на Васил Друмев и Добри Войников. От 11 ч. в Камерна зала ще се играе спектакълът „Книжки сладкодумки“. От 12 ч. през залата ще има детско творческо ателие. От 13 ч. е срещата на театрали със студенти от Шуменския университет. От 19 ч. ще се играе танцовия спектакъл „Кукери“. За него се предлага билет за двама.

Едно от събитията, които съпътстват деня, е разпространението на международно послание от личност от световна величина, свързана с театъра. Тази година автор на посланието е Карлос Селдран от Куба. Той споделя:

Още преди да се пробудя за театъра, моите учители вече бяха там. Бяха съградили свой дом и поетика върху останките на собствения си живот.Голяма част от тях са непознати или почти никой не ги помни – работеха притаени в смирението на своите репетиционни зали и в пълните с публика салони. И бавно, след години на работа и изключителен успех, отстъпваха и изчезваха. Щом разбрах, че и моята работа и съдба ще следват техните стъпки, разбрах и че съм наследил от тях сърцераздирателната и неповторима традиция да се живее в настоящето, без да се очаква друго освен постигането на прозирността на неповторимия миг. Миг на срещата с другия в мрачината на театъра и под крилото на истинността на жеста и оскъдността на словото.В моята страна на театъра се намират тези мигове на срещи със зрителите,които вечер след вечер пристигат в салона от всякакви краища на моя град, за да ни съпроводят и съпреживеят с нас часове, минути. Посредством тези мигове съграждам живота си, преставам да бъда себе си, да страдам за себе си и се прераждам, и разбирам смисъла на това да правиш театър – да изживяваш мигове на чиста и ефимерна истина, когато знаем, че това, което казваме и правим в светлината на прожекторите, е истината, която отразява най-дълбинното и най-личното у нас. Щом разбрах, че театърът е страна – огромна територия, разпростряна по целия свят, в мен се зароди решение като проявление на свободата – не е нужно да се отдалечаваш или да се местиш от мястото си, да бягаш или да се движиш. Там, където съществуваш, е и публиката. Необходимите ти колеги са до теб. И затова работим в тази очевидна неподвижност, за да поемем към най-значимото пътешествие, за да повтаряме Одисея, пътуването на Аргонавтите“. 

За радио Шумен актрисата Ивана Бобойчева и Светлана Крумова от екипа на шуменския театър, коментираха Световния ден на театъра и програмата, с която ще бъде отбелязан.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неизказана любов в ноти

Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов.  Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..

публикувано на 16.01.25 в 12:09

50 000 лева за нова техника

НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..

публикувано на 16.01.25 в 09:55

Нов проект в музея

Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата.  Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..

публикувано на 16.01.25 в 08:56

„Топлата“ изложба на Краси Арсов

В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...

публикувано на 15.01.25 в 08:43

Пиеса за минало и настояще

След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..

публикувано на 14.01.25 в 08:31

Музеят с докосваща експозиция

Ударно начало на новата година за историческия музей в Попово с реализирането на два проекта, спечелени пред Министерството на културата и с получаването на свидетелство, че културният институт е част от регистъра на социалните предприятия в България. Повече от 4 години експозицията в централната сграда на музея възхищава хиляди посетители, които са..

публикувано на 13.01.25 в 13:15

Премиери и финансови проблеми

С репетиции на две нови представления започва годината за Драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе. Първата постановка е с работното заглавие „Хора, места и вещи“ по пиесата на нашумелия британски драматург Дънкан Макмилан. След огромния международен успех текстът се поставя за първи път в България на сцената на русенския театър. Ефектната..

публикувано на 10.01.25 в 12:29