Община Търговище започва премахването и окастрянето на опасни и увредени дървета в парка „Борово око“. Дейностите се извършват по предписание след експертизи и издадени протоколи. Това обясни на брифинг на място днес кметът д-р Дарин Димитров. Издали са предписания за извършване на „санитарна сеч“ или окастряне на общо 19 дървета.
След оценка и на експерти от Община Търговище, е издадена заповед на кмета за премахването на 11 дървета в лошо състояние. Експертната оценка установи, че тези дървета са с големи хралупи по стволовете, височината им е 15-20 метра. При други липсва част от кората и се наблюдава загиване на сърцевината. Някои от дърветата са на повече от 35 години. Намаляване на короните и окастряне на сухите клони ще бъде извършено на други 11 дървета. До 6 метра височина ще бъдат намалени двете тополи в близост до Художествената галерия и детската площадка в района. Окастрени ще бъдат сухи клони на брези из целия парк.
На мястото на премахнатите дървета ще бъде извършено залесяване с липи, чинари, брези. Покрай езерото вече са засадени и 40 нови върби, които са от бързорастящ вид.
Всички дейности по премахване на увредените и опасни дървета ще бъдат извършвани от Общинското предприятие „Флора“ при спазване на необходимите мерки за безопасност.
В реално време ще бъдат откривани течове и аварии по довеждащия водопровод от язовир "Ястребино" в районите на Омуртаг и Антоново. Датчиците ще подават в реално време информация към служителите на ВиК, а чрез мобилно приложение гражданите също ще могат да виждат проблемите и да сигнализират за тях. По този начин времето за реакции за..
Всички одобрени за саниране блокове в Търговище ще бъдат изпълнени. Това обяви на пресконференция кметът д-р Дарин Димитров. Ръководителят на проекта Димитър Димитров разясни и етапа на дейностите за всеки блок. „За част от обектите са издадени разрешенията за строеж, както и документите за разкриване на строителни площадки, което позволява..
Нов STEM център беше открит в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Зараево, община Попово. Проектът е на стойност над 180 000 лв. и включва ремонт, модерно оборудване и създаване на иновативна учебна среда, съобщиха от РУО – Търговище. Центърът разполага с кабинети по природни науки и по математика и информатика, както и четири..
Система за мониторинг, контрол и ранно откриване на течове и аварии по довождащия водопровод от пречиствателната станция „Ястребино“ до помпената станция "Омуртаг" ще започне да работи тази сряда. Проектът на гражданското обединение „Вода за Омуртаг“ е в съавторство с главния инженер на ВиК - Търговище Красимир Неделчев. Финансирането е по..
Дигитален клуб ще бъде изграден в Народното читалище “Култура- 1940г.” в омуртагското село Обител. Финансирането от 28 000 лв. е осигурено от Европейския съюз чрез Механизма за възстановяване и устойчивост. Реализацията на проекта ще даде възможност за модернизиране на читалищните дейности, ще осигури по-добър достъп до съвременни технологии и..
54-годишен мъж е задържан за наркотици. Това съобщават от търговищката полиция. В хода на специализирана полицейска операция са претърсени два имота на мъжа, който е от Попово. Имотите са в селата Светлен и Конак. Там са намерени 500 грама суха зелена тревиста маса, близо 10 грама хашиш и 3 ампули с вместимост 10 мл, реагиращи при наркотест на..
Започват номинациите за отличията „Спортист на годината“ на община Търговище. За трета поредна година наградите за индивидуалните спортисти ще бъдат връчени в две отделни категории. Отличени ще бъдат най-добрите 10 състезатели до 18 години, както и най-добрите трима спортисти, навършили пълнолетие. В категорията „Отбор на годината“ и тази..