Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнес с деца или обич завинаги?

Снимка: Национална асоциация за приемна грижа

Шумен е една от първите общини у нас, в които предоставянето на услугата „приемна грижа“ започна пилотно преди повече от 10 години. В приемни семейства се настаняват деца, за които няма кой да се грижи. С други думи, това са деца в риск. А „риск“ е изключително широко понятие – от неглижиране до насилие, което застрашава живота на детето.

По данни на Комисията по приемна грижа към Регионалната дирекция за социално подпомагане, приемните семейства в Шуменска област са 160. С годините от списъка са отпадали много от тях, като причините са различни – здравословен проблем, преместване в чужбина, дори преминаване на друга, по-добре платена работа. Единични са случаите, когато семейства биват изключвани от приемната грижа, защото не успяват да покрият необходимите критерии и грижата, която полагат, не е добра.  До тази мярка се стига, след като бъдат изчерпани всички възможности за подкрепа на приемното семейство.

А що се отнася до извеждането на децата от биологичното семейство и настаняването им в приемно, това става по определена процедура, в която са ангажирани множество институции. Накратко – директорът на съответната дирекция за социално подпомагане издава заповед за настаняване в приемно семейство, след което тази мярка трябва да бъде потвърдена от съответния съд. И тази процедура, разбира се, отнема време, но ако е спешно, това става веднага. Службите действат според всеки индивидуален случай. Но – в това са категорични всички – водещ винаги е интересът на детето.

Темата „Бизнес или истинска грижа за децата в риск е приемното родителство“ коментираха в „Часът на репортера“ различни специалисти, които са част от приемната грижа – Диана Нинчева от Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Шумен говори за развитието на приемната грижа в Шумен, Мария Георгиева, главен експерт в Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ в Шумен – за отношението приемни родители – настанени деца, зам.-кметът по здравеопазване и социална политика в община Шумен д-р Светлана Маркова и Пламена Пенкова, младши експерт в Общината – за проекта „Приеми ме - 2015“, Гинка Илиева, приемен родител и програмен мениджър в Асоциацията по приемна грижа – защо има нужда от приемни семейства.

Чуйте какво казаха те пред Росица Арабаджиева.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снимам, когато видя красота

Петя Радкова от Разград е ритуалчик по професия и фотограф по душа. Вдига фотоапарата, за да снима красиви неща. А хубава в очите на фотографа, може да бъде и една обикновена за някого локва. Открила силата на това изкуство, коeто по думите й може и да бъде "спасителен пояс в тежки момента от живота", преди около 15 години. Вече има две..

публикувано на 20.10.24 в 10:53

Вкусни неделни рецепти от Боряна

Днес световната кулинарна общност отбелязва Международния ден на главните готвачи. Той се чества вече 20 години по инициатива на Световната асоциация на главните готвачи, а целта е популяризиране на професията. Пътят до това да станеш готвач обикновено е дълъг и с много предизвикателства, не е лесно и да управляваш екип от хора. Това споделя Боряна..

публикувано на 20.10.24 в 10:31

Тиктакаща любов

Защо в ателието на един часовникар, който държи най-много на точността, всички механизми по стените са замръзнали на 12 часа и пет минути? Ако забележите това, когато влезете при Румен Тодоров и го попитате, първа през смях ще ви отговори съпругата му Нели. Историята е много романтична и отвежда към 1983 г., когато била първата им среща до..

публикувано на 19.10.24 в 15:30

Голямото скаутско джамборе

Млади скаути и водачи от страната са в Шумен, откъдето заедно ще участват в Световното скаутско джамборе. Акцент в контактите онлайн и чрез радио ефир ще са етикетът и безопасността при общуването.  Днес 30 скаути и 10 техни водачи от скаутските клубове „Албатрос“, „Приста скаут“ - Русе и Креслив орел- Шумен посетиха Радио Шумен. Те връчиха..

публикувано на 19.10.24 в 12:02

Тиквендюл в Юпер

Ценители на тиквата и дюлята се събират днес за 6-ти път в кубратското село Юпер. Там ще се проведе празникът с най-колоритното и звучно име у нас  "Тиквендюл", за да популяризира добрите ни кулинарни традиции в приготвяне на ястия с двата есенни дара на природата.  Събитието се организира от Народно читалище " Напредък 1915" и ще предложи на публиката..

публикувано на 19.10.24 в 09:02

Заедно пишем историята

С научна конференция „Съвременният дискурс в науката“ Педагогическият факултет на Шуменския университет отбелязва днес 40 години от създаването си.  Честването на годишнината започна с откриване на изложбата „Заедно пишем историята“, която представя награди и отличия за постиженията на студенти и преподаватели от факултета през годините.  В момента..

публикувано на 18.10.24 в 15:40

Шумен става технологичен център

Да се подпомогне икономическото развитие на Шумен и региона, като се създават работни места в IT-сферата. Това е целта на двудневния технологичен форум BEST ’2024, който започна   в Шумен днес. За пета година с ъбитието събра представители на бизнеса, науката, образованието и технологиите с амбицията да направи реално работеща връзката между тях...

публикувано на 18.10.24 в 15:00