Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сказание за Кольо Фичето и Нотр Дам

Снимка: Shutterstock

Игуменът на Преображенския манастир край Велико Търново архимандрит Георги разказва пред арх. Николай Тулешков как майстор Колю Фичето спасява от разрушение катедралата "Света Богородица” в Париж – гордостта на цяла Франция.

„Било е по времето, когато майстор Колю Фичето градял моста над река Янтра при град Бяла, сиреч около 1866 година. Тогава се разбрало, че известната катедрала в Париж била заплашена от корозия. Забелязали, че тя започнала да се руши и дори една от стените й започнала да се пропуква. Мнозина видни архитекти се опитвали да спрат процеса на разрушението-без никакъв успех. Опасността ставала все по-сериозна.

Научава за тази беда и управителят на Русенската област Митхад паша. Като френски възпитаник валията поддържал близки връзки с френското правителство. Обърнали се към него за помощ да им изпрати някой опитен архитект, който може да помогне.

Митхад паша решил да изпрати в Париж майстор Колю Фичето – вече се бил убедил лично в неговите необикновени умения. Последният заминал без никакво бавене за френската столица. Когато Фичето пристигнал на парижката гара, държавните посрещачи не могли да го разпознаят в навалицата. Те не предполагали, че този скромно облечен човек е прочутият български строител. Чак когато гарата опустяла съвсем и Фичето останал на нея сам, те разбрали кой всъщност е дошъл.

Фичето настоял веднага да го заведат при катедралата, за да разгледа пукнатината в стените й. Почнал своите проучвания. Не след дълго време той открил дълбока подпочвена вода, която предизвиквала корозията. Извел водата навън, каптирал я и дори изградил една малка чешмичка, от която тя да се изтича на площада. Разрушението било преодоляно, стената била възстановена.

Французите изпитали огромна благодарност към опитния български архитект и много настоявали той да остане в Париж. Нямало как да го склонят за това – чакали го на строежа на Беленския мост, заради който той бил заложил главата си пред Митхад паша. Огледал отново внимателно катедралата и след като се убедил, че опасността е отминала, поел обратно за родината си.

За спомен Фичето оставил до катедралата малката чешмичка. Някои твърдят, че от нея и до днес струи вода. Ала колцина от стотиците българи, които пребивават понатоящем във френската столица, са отишли лично да проверят това…


Автор на материала е Ники Карагьозов. Публикуван е на сайта "Дестинация Дряново". 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

50 години в 50 кадъра

Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..

публикувано на 18.07.25 в 08:44

Владетелският паметник на княз Батенберг

В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..

публикувано на 17.07.25 в 08:58

Красиви гласове в Летния театър

От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..

публикувано на 17.07.25 в 08:47

Вълшебната арфа на Яна Дойнова

Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..

публикувано на 15.07.25 в 08:37

Мелодии за душата

„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..

публикувано на 10.07.25 в 08:49

„Кармозинела“ на крепостта

Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...

публикувано на 09.07.25 в 10:11

Спомен за Ростислава

Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..

публикувано на 04.07.25 в 09:34