6
Шуменският хор „Симеонис” с диригент Славил Димитров получи поредно признание. Този път на четиридесетото издание на Майския международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“ във Варна.
Конкурсът е най-престижният международен хоров форум на Балканския полуостров. Тази година се проведе от 17 до 19 май.
Хор “Симеонис“ получи трета награда в категория “Еднородни хорове“ и Специалната награда на Фондация "Иван Спасов". Хор „Симеонис“ бе единственият български хор, взел участие в престижния международен форум.
Международният майски хоров конкурс “Проф. Г. Димитров” – Варна е член на Организационния комитет на Международния конкурс за “ГОЛЯМАТА ЕВРОПЕЙСКА НАГРАДА ЗА ХОРОВО ПЕЕНЕ”, който се провежда последователно в Арецо (Италия), Дебрецен (Унгария), Тур (Франция), Варна (България), Марибор (Словения) и Толоса (Испания).Едно от съпътстващите мероприятия на Майския международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“ във Варна е Националният фестивал на детските и младежки хорове.

С поставянето на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистът Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров ще отдадат почит към паметта на маестро Станислав Ушев. Програмата на тематичния концерт включва „Песен“ из „Българска сюита“ на Панчо Владигеров, Концерт за пиано и оркестър №1 на..
В Шумен продължава XV издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Съзвездие" 2025. На сцената на Младежкия дом в Шумен се изявяват над 150 изпълнители от водещи музикални школи, вокални студия и арт центрове от цялата страна. Изпълненията им оценява жури с председател композиторът Хайгашод Агасян и членове..
Информативна, провокираща и обогатяваща. Това са трите думи, които характеризират проекта на бъдещата постоянна етнографска експозиция в търговищкия музей. Той е финансиран с подкрепата на Министерството на културата. Експозицията отново ще бъде показана в забележителната сграда на Хаджиангеловата къща, паметник на културата с национално..
Най-ценните експонати хладно оръжие вече са част от луксозен каталог „По острието на историята“, който издаде Регионалният исторически музей в Търговище. В него с подкрепата на Министерството на културата са показани забележителни ками, саби, ножове и ятагани от периода на българското Възраждане и от новото време. Върху 120 страници може да се..
70 години от създаването на шуменската Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ се навършват тази година. В чест на годишнината екипът ѝ е подготвил редица събития, обединени в програма „Срещи в галерията“. В по-голямата си част събитията са организирани в сътрудничество с училища, читалища и школи от Шумен. Срещите ще се провеждат на втория етаж..
Художникът Красимир Арсов представя нова изложба, в която се връща към малкия формат и ранните си пейзажи. Тя ще бъде открита в 17.30 ч. в изложбената зала на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Творбите му включват морски композиции, рисувани по въображение, които контрастират с познатия му абстрактен стил. Арсов споделя, че..
14 студентски творби в жанра екслибрис са включени в първата изложба в галерията на Шуменския университет за тази учебна година. Графичният жанр първоначално е възникнал като книжен знак или печат, показващ кой е собственикът на изданието. Днес обаче екслибрисът се е развил като самостоятелен вид графично изкуство. “Екслибрис буквално означава..