Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промяна в модела

Демонополизация на Здравната каса и възможност за създаване на частни здравни фондове. Това е залегнало в предложената от здравния министър Кирил Ананиев промяна в здравноосигурителния модел. За да могат да работят като здравни фондове, частните застрахователи ще трябва да наберат най-малко половин милион здравноосигурени лица.

Здравноосигурените лица ще могат да избират до определена дата къде да се осигуряват, после ще бъдат служебно разпределени, обясни министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Новият здравен модел стартира при лиценз на първия здравен фонд.

„Няма да се допуска фоновете да правят подбор на лица по определен признак или здравен статус. Записването ще е напълно доброволно, включително и за лицата, които ги осигурява държавата. Лицата ще могат да сменят фонда и не по-често от веднъж годишно“, посочи Ананиев..

Фондовете ще имат за задължение да вложат първоначален капитал, както и да имат оперативен резерв и печалба. Новият здравноосигурителен модел запазва солидарния модел, който дава право на избор на пациента кой да управлява здравните му вноски, къде да се лекува, да има контрол върху качеството на услугите. Здравните фондове и Здравната каса ще се конкурират, а Министерството на здравеопазването ще провежда централизирани обществени поръчки за лекарствата в болниците. Фондовете ще се конкурират за вида и обхвата на дейностите, допълни още Ананиев:

„Ще отчета всички рискове и предложения, за да внеса в парламента най-добрия модел за пациента и здравната система“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаци и сняг във вторник

Слаб сняг вали в Североизточна България.  В синоптичните станции в региона снежната покривка е между 20 и 25 см. Температурите на въздуха са от минус 5 градуса в Разград до минус 3 градуса в Шумен, Русе, Силистра и Търговище. В Шумен  атмосферното налягане е 997 хектопаскала – малко по-високо от средното за месеца, слабо ще се колебае;..

публикувано на 18.02.25 в 06:18

Пътищата – проходими

Пътищата в Североизточна България са заснежени, но проходими при зимни условия. Машини на пътните управления в областите Разград, Силистра, Търговище и Шумен продължават почистването на първокласната и второкласната пътна мрежа и обработват настилките против заледяване. Котленският и Ришшкият проход са почистени и отворени за движение без..

публикувано на 18.02.25 в 05:54

Планово без ток във вторник

Планирани и неотложни ремонти ще са причина за спиране на тока в населени места от Североизточна България и днес, на 18 февруари, съобщават от електроразпределителното дружество. В Русе нска област от 8:30 ч. до 16:00 ч., ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Иваново и с. Басарбово, от 9:00 ч. до 14:00 ч. – в с. Ряхово. В..

публикувано на 18.02.25 в 05:10

Шумен се подготвя за еврото

27 общински наредби да бъдат синхронизирани и приведени в съответствие с изискванията на закона за въвеждане на еврото в България. Това трябва да гласуват шуменските общински съветници на февруарската си сесия. Тя е насрочена за последния четвъртък от месеца/27.02/. В дневния ред на редовното заседание на шуменските общински съветници е да..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

Чистят републиканските пътища

Продължава почистването на републиканската пътна , съобщават от МРРБ. В момента сняг вали в почти цялата страна.  Към 15:00 часа днес няма затворени пътни участъци. Обработката на настилките продължава. Екипите на пътноподдържащите фирми предприемат необходимите действия за осигуряване на движението при зимни условия. За..

публикувано на 17.02.25 в 15:44

Стягат втори бойкот

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:16

Автомобили в снежен капан

Автомобили са закъсали на главните пътища край село Манастирско, Попово и Търговище, съобщи за БТА дежурният в Областното пътно управление.  От там уточниха, че изпращат машини, за да изтеглят закъсалите автомобили, като се работи непрекъснато.  Към момента над 12 снегопочистващите машини са на терен. Тази сутрин   е подаден сигнал за излязъл..

публикувано на 17.02.25 в 10:32