Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тревоги за водния проект

Снимка: Радио Шумен

Осем питания на съветници са включени в дневния ред на предстоящото в края на юли заседание на Общинския съвет в Шумен. Това стана ясно по време на заседание на Консултативния съвет, което се проведе днес.

Въпросите са свързани с обезопасяване на недостроени сгради, състояние на улици, осветление и незаконни постройки. Съветникът от БСП инж. Иван Йонков пък внася питане относно рисковете за изпълнение на проектите във водния сектор на община Шумен. Той обясни, че разполага с информация, че към проекта за пречиствателна станция за питейни води, подмяната на довеждащия водопровод и като цяло проекта за водния цикъл, който трябва да се реализира, има 142 забележки, на които все още не е даден отговор.

"Ние все още нямаме договор за финансиране от МОСВ на проекта за водния цикъл. Нямаме отговор и на въпроса, по който се мълчи месеци, работи ли някой по така наречената санитарно-охранителна зона или не работи, защото без нейното учредяване, дори и да имаме изградена пречиствателна станция, тя официално няма да влезе в експлоатация. На следващо място - не сме наясно ВиК - в това финансово положение, в което е - ще има ли институция, която да му предостави заем за съфинансиране, който е от порядъка на 13 милиона лева", посочи инж. Иван Йонков.

Всичко това и провалената преди месец сесия, на която се надявахме да получим отговор на тези и други въпроси, ме принуди чрез кмета да се опитаме да потърсим тази информация, добави още той.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шумен чества 3 март

Бойни маршове, химни, български фолклор и обичани мелодии от български композитори прозвучаха в Празничния концерт в Шумен по повод 3 март.  Гост на Симфониета – Шумен бе представителният духов оркестър към Национално училище по изкуствата „Добри Христов“ - Варна.  Чуйте репортажа на Христина Димитрова:

публикувано на 03.03.25 в 12:55

Историята оживява

За поредна година на 3 март в центъра на Велики Преслав ще оживеят сцени от битката за Освобождението на старопрестолния град.  Военноисторическата възстановка ще бъде представена от членове на Национален клуб „Традиция” от Североизточна България.  Великопреславският клуб с председател Мирослав Сланев е организатор на възстановката. Тя е с..

публикувано на 03.03.25 в 11:25

147 години свобода

С тържествена програма и празничен концерт ще ще бъде отбелязан 3 март в Шумен.  В 09:00 ч.   в храма „Свето Вознесение Господне“ ще бъдат отслужени заупокойна молитва за загиналите за Освобождението на България и молебен за здраве. След това на паметните плочи на опълченците от Шумен и от Шуменско пред храма ще бъдат поднесени венци и цветя...

публикувано на 03.03.25 в 08:16

Вик авария в Шумен

Екип на водното дружество работи по отстраняване на авария на ул. "Владайско въстание"18 в Шумен.  Това каза за Радио Шумен дежурният във ВиК.  Той посочи, че се очаква проблемът да бъде отстранен за възможно най- кратко време.  За спиране на водата отпреди близо 30 минути в района на Добруджанския квартал, на абонати по ул. "Съединение" сигнализираха..

публикувано на 02.03.25 в 11:22

Ледена висулка удари момиче

19-годишно момиче е пострадало вчера от ледена висулка в Шумен. Откарано е било с линейка в болницата. Направеният скенер не е показал промени. Момичето е само с контузия на главата и освободено, каза за Радио Шумен д-р Петко Загорчев, началник на Спешното отделение в шуменската болница. Той посочи, че ледените висулки и снегът по..

публикувано на 28.02.25 в 15:13

Заместник-министър откри пейки с кауза

Пейки с надписи, посветени на хората с редки заболявания, бяха поставени в парка до сградата на община Шумен. В знак на съпричастност към Международния ден на хората с редки болести шуменци пуснаха в небето цветни балони. На откриването присъстваха кметът проф. Христо Христов и социалният заместник-министър Наталия Ефремова.   „Проблемите на..

публикувано на 28.02.25 в 15:04

Хванаха крадци на дърва

Две каруци, натоварени с незаконно добити дърва за огрев, бяха задържани снощи на територията на ДГС-Нови пазар.  Мобилен екип на СИДП, който е извършвал обход в района на село Стоян Михайловски е спрял за проверка двама души, които са превозвали дървесината. Установено е, че мъжете не разполагат с документи за превозваните количества, а..

публикувано на 28.02.25 в 14:56