Участници от 3 континента се включиха в тазгодишната гребна регата ТИД. Преход от 2516 км по вода започва от германския град Инголщат и завършва в румънския град Сфънту Джордже.
100 чужденци и 70 българи участват в най-дългата регата. За първи път от 64 години обаче лодките акостират не на кея в Русе, а на 6 км нагоре по течението, защото се прави реконструкция на крайбрежната зона. Любимият на всички конски плаж е ликвидиран, а на негово място неизвестно кога ще има яхтено пристанище.
"Не може да има никакво сравнение между новото и старото място", коментира Йонко Кожухаров, организатор на българското участие в регатата. Достъпът до града и удобствата, с които са разполагали каякарите, са поставяли Русе сред най-добрите дунавски столици като Виена, Братислава и Белград.
"Следващата година ще знаем, че всичко трябва да си подготвим сами и да не разчитаме на чужда помощ", добави още Кожухаров.
В чужбина, например Германия и Австрия, условия за къмпинг и бази, на които може да отседне походът, има на всеки 10 км. "При нас тези традиции са позабравени.", казва Кожухаров. В момента мястото край Русе не е най-подходящото за бивак и участниците в регатата търсят ново.
Община Русе ще продължава да посреща регатата ТИД, но достъпът до града ще остане затруднен. Близо 200 души спират в района на хижа "Приста" да пренесат лодките по пясъка на реката и да се качат километър нагоре по склона, за да се изкъпят. Има химически тоалетни, но вода за пиене, пране и миене няма. А идеята на регатата е такава - всичко необходимо да бъде в лодката.
"Не си ли с нас да тръгнеш с лодките по брега, няма как да разбереш проблемите, които ги имаме ние във водата", споделя Йонко Кожухаров. Опитът по различните места учи какво трябва да се прави и какво не. В момента проблем за каякарите е шумът през нощта. От спешния телефон 112 особена реакция няма.
Регатата продължава до 4 септември.
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от 13-15 век, наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен съд..
За безвъзмездна финансова помощ от близо 3,9 милиона лева ще кандидатства община Иваново в Русенска област. Причината е реконструкция на водопроводната мрежа в село Пиргово. Това става възможно след заповед на заместник-министъра на земеделието и храните, с която се откриват процедури за кандидатстване. Проблемите по мрежата са породени от..
Майка и двете ѝ деца пострадаха при катастрофа в Русе, съобщава БНТ. Около 14:00 ч. на кръстовище в кв. "Родина" два автомобила са се сблъскали, единият е изхвърчал настрани и е ударил преминаващите майка с двете ѝ деца, едното от които е било в бебешка количка. Пострадалите са в болницата, като жената е с множество травми и опасност за..
Предпазна мрежа на Дунав мост при Русе се монтира между пътната и железопътната част на съоръжението, съобщават от Агенция „Пътна инфрастуктура“. Строително-монтажните дейности продължават по график в над 400-метровия участък в платното за Румъния. В периода от 5 до 11 февруари са демонтирани 32 съществуващи панела и са монтирани 26 нови...
57 ще бъдат паралелките в Русенско за предстоящата учебна година, като по-голямата част от тях ще са с професионална насоченост. Новите специалности са шест, обяви началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева. Това стана ясно по време на заседание на постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие. За..
137 години се навършват днес от основаването на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. Тя е едно от най-старите духовни средища в България. Началото е поставено през 1888 г. от родолюбиви българи с материалната подкрепа на Градската община. Днес работата на културната институция е посветена на модерния прочит на историята, на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и финансовото си състояние. Всички го правят, защото ако пропуснат, следват глоби. А ако сбъркат? Няма проблем, човешко е да се греши, законът е снизходителен. В конкретния случай кметът на Русе..